Απόλλων: Έτσι χτίζεις φανέλα Ευρωπαϊκή!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Το σημερινό παιχνίδι είναι από αυτά που δεν ξεχνάς εύκολα. Ο Απόλλων κατάφερε να φύγει από το Goodison Park με το ισόπαλο 2-2. Απέναντι στην Έβερτον. Σε μια ομάδα που το καλοκαίρι ξόδεψε πάνω από 150 εκατ. ευρώ σε μεταγραφές. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Λέει πολλά για τον Απόλλων, για τον προπονητή του, για τους παίκτες του, και γενικά για το Κυπριακό ποδόσφαιρο.

Ο Απόλλωνας μπήκε στο παιχνίδι για να παίξει σωστά και όπως πρέπει. Τέτοιες ομάδες τις βλέπεις στα μάτια. Μόνο με καλή αμυντική λειτουργία αλλά και με ποδοσφαιρικό θράσος στην επίθεση μπορείς να πάρεις ένα θετικό αποτέλεσμα. Στα πρώτα 20 λεπτά η Έβερτον ήταν ανύπαρκτη και μάλιστα στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα ο Απόλλων σκόραρε. Για κακή του τύχη όμως στο 21' ήρθε ένα λάθος του Γιούστε που χάρισε ένα τέρμα στα «Ζαχαρωτά». Αυτή η φάση καθόρισε και τη συνέχεια του ημιχρόνου. Πήραν τα πάνω τους οι Άγγλοι και πίεσαν, όμως ο Απόλλων κράτησε και δεν αποσυντονίστηκε. Πήγε στο ημίχρονο με το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η Έβερτον πίεσε και πάλι. Όμως για ακόμη μια φορά η πρώτη φάση άνηκε στον Απόλλων. Ένα σουτ του Γιάκολις από απόσταση ανάγκασε τον πορτιέρο της Έβερτον να διώξει δύσκολα. Έπειτα όμως ήρθε με δόση τύχης το δεύτερο τέρμα για την Έβερτον. Εκεί όλα έμοιαζαν πολύ δύσκολα. Ο Απόλλων έψαχνε την αντίδραση, αλλά ήταν δύσκολο. Ακόμη πιο δύσκολο όμως έγινε το εγχείρημα όταν στο 88’ ο Ρομπέρζ είδε την κόκκινη κάρτα. Εκεί πολλοί πίστεψαν πως όλα τελείωσαν. Βέβαια ο Απόλλων είχε άλλη άποψη. Στο επόμενο λεπτό ισοφάρισε. Μάλιστα ο Γιούστε πήρε το αίμα του πίσω για το λάθος στο πρώτο τέρμα. Και στην επόμενη φάση ο Βάλε έκανε την απόκρουση του αγώνα σε σουτ εξ επαφής από τον Λούιν.

Όλα τα πιο πάνω είναι στοιχεία που δείχνουν πόσο μεγάλωσε ο Απόλλων. Οι εμπειρίες του στην Ευρώπη είναι αρκετές. Τρεις φορές σε Ευρωπαϊκούς ομίλους στα τελευταία πέντε χρόνια δεν είναι λίγες. Το DNA του Απόλλων άρχισε να αλλάζει. Πλέον η ομάδα της Λεμεσού έχει αποκτήσει Ευρωπαϊκή φανέλα. Τέτοια αγώνες σαν τον σημερινό, αποδεικνύουν αυτό που γράφουμε και μάλιστα οδηγούν τον Απόλλων ακόμη μια ψηλά.