Θρίαμβος για «αλμπισελέστε» επί της Ουρουγουάης

Θεωρητικά ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής...

Θεωρητικά ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής μιας και τις δύο ομάδες χώριζαν τρεις βαθμοί. Αλλά στο γήπεδο η Αργεντινή ήταν ανώτερη και έφτασε στο επιβλητικό 3-0 επί της Ουρουγουάης.

Η κάτοχος του Κόπα Αμέρικα είχε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι να βάζει ένα γκολ που δεν... ήθελε ή καλύτερα δεν σχεδίασε, μιας και πάσαρε προς την μικρή περιοχή με την μπάλα τελικά να μην ακουμπάει πουθενά, αφού Μουσλέρα και Ντε Πολ μπερδεύτηκαν, και να καταλήγει στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων για το 1-0.

Ο Ντε Πολ έκανε το 2-0 στο 44ο λεπτό με την Αργεντινή να αγγίζει από το πρώτο μέρος τους τρεις βαθμούς. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ήρθε να «κλειδώσει» την νίκη στο 61ο λεπτό κάνοντας το 3-0.

Στην βαθμολογία η Αργεντινή είναι 2η με 22 βαθμούς, ενώ η Ουρουγουάη είναι στην 4η θέση με 16 βαθμούς.

Πηγή: sdna.gr

Υπόλοιπες Χώρες: Τελευταία Ενημέρωση