Στα πέναλτι το Περού την πρόκριση με Παραγουάη (vid)

Εντυπωσιακό παιχνίδι με ανατροπές

Το Περού πήρε δραματική πρόκριση μιας και επικράτησε στα πέναλτι της Παραγουάης με 4-3 (3-3 ο κανονικός αγώνας) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Βραζιλία-Χιλή.

Η Παραγουάη προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Γκόμεζ αλλά το Περού αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Λαπαντούλα σε 1-1 στο 21ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2-1 στο 40ο λεπτό ενώ ο σκόρερ της Παραγουάης Γκόμεζ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας δεχθεί την πρώτη κίτρινη στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Παραγουάη έδειξε πως δεν θα τα παρατήσει όταν ισοφάρισε με τον Ζούνιορ Αλόνσο με 2-2 στο 54ο λεπτό. Το Περού με παίκτη παραπάνω, πίεσε για την νίκη και προηγήθηκε εκ νέου με 3-2 χάρη σε γκολ του Γιοτούν στο 80ο λεπτό. Η αριθμητική ισορροπία επανήλθε στο 85ο λεπτό όταν ο Καρίγιο αποβλήθηκε για το Περού, με την Παραγουάη να πιέζει για την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Άβαλος ο οποίος έκανε το 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στην διαδικασία των πέναλτι το σκορ στα πρώτα πέντε ήταν 3-3, με την Παραγουάη να χάνει το έκτο, κάτι που δεν έκανε το Περού με τον Μιγκέλ Τραούκο να είναι ο «ήρωας» κάνοντας το 4-3 και δίνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Λατινική Αμερική: Τελευταία Ενημέρωση