Νίκες χρυσάφι για Μαρσέιγ και Λιλ

Η Μαρσέιγ πλησίασε στους τρεις πόντους τη Λιόν μετά το 1-0 απέναντι στην Νις με τον Μπαλοτέλι, ενώ στο 87’ η Λιλ πέρασε από το κάστρο της Σεντ Ετιέν με το ίδιο σκορ

Με τον Μάριο Μπαλοτέλι να πληγώνει την πρώην ομάδα του Νις, η Μαρσέιγ επικράτησε 1-0 και πλέον πλησιάζει την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Οι Φωκαείς σκόραραν λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και πήραν μια σπουδαία νίκη για να πάνε στους 47 και να πλησιάσουν τη Λιόν που βρίσκεται στους 50.

Πιο κοντά στην κατάκτηση της 2ης θέσης βρίσκεται πλέον η Λιλ που με ένα γκολ του Πέπε, τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης νίκησε τη Σεντ Ετιέν για την οποία αποβλήθηκαν ο Ντεμπισί και ο Καζρί στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Λιλ ξέφυγε στο +7 από την 3η Λιόν και αγκαλιάζει την συμμετοχή στους ομίλους του Champions League.

H Ρεν με ανατροπή επικράτησε 3-1 της Καέν, παρότι έμεινε πίσω στο σκορ και έφτασε τους 40 βαθμούς, ενώ η Τουλούζ έκανε σπουδαίο βήμα για την παραμονή της, με το 1-0 απέναντι στην Γκινγκάμπ ανεβαίνοντας στους 31 πόντους.

Πηγή: sport-fm