Νέο «δώρο» της Μπενφίκα στην Πόρτο

Οι «αετοί» γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα

Εκτός διεκδίκησης του τίτλου μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα κινδυνεύει να μείνει η Μπενφίκα. Μετά την ήττα με 4-3 από τη Σάντα Κλάρα μέσα στη Λισσαβόνα, οι «αετοί» ηττήθηκαν με 2-0 στην έδρα της Μαρίτιμο, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Πλέον, η πρωτοπόρος Πόρτο, που βρίσκεται στο +3, αν πάρει το διπλό στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάσος Φερέιρα, θα ξεφύγει με έξι βαθμούς, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Από την άλλη, η Μαρίτιμο έφτασε τους 31 βαθμούς και αποσπάστηκε επτά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μπενφίκα, που είχε στο αρχικό σχήμα τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο και Ανδρέα Σάμαρη, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους Τσικίνιο, Αλμέιδα και Βινίσιους, ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Μαρίτιμο, Αμίρ κράτησε το μηδέν. Μετά το 25’, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, το οποίο κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «αετοί» απείλησαν στο 51’ με τον Βάιγκλ και πέντε λεπτά αργότερα «απάντησε» η Μπενφίκα με τον Βούκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση, χάνοντας διπλή ευκαιρία με τον Σεφέροβιτς στο 65’. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 74’ ο Κορέα, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Νανού, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 78’ ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Πίνο, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Μπενφίκα για ανατροπή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μορεϊρένσε νίκησε 1-0 εκτός έδρας την ουραγό Άβες. Οι φιλοξενούμενοι, που επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές, σκαρφάλωσαν στην 8η θέση με 38 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στην τελευταία με 14 και αποχαιρέτησαν και μαθηματικά την κατηγορία, αφού, πέντε στροφές πριν το φινάλε, απέχουν 15 από την Τοντέλα, της οποίας υστερούν στην ισοβαθμία.