«Φρένο» για Μαρσέιγ και υποχώρηση

Έμεινε στο 1-1 με τη Ρεν

Ισόπαλη η Μαρσέιγ και κερδισμένη η Ρεμς. Οι Μασσαλοί ήρθαν 1-1 στην έδρα της Ρεν για την 26η αγωνιστική της Ligue 1 και μπήκε τέλος στο μίνι σερί που είχαν χτίσει, αφού μετρούσαν τρεις συνεχόμενες νίκες. Πέραν τούτου, η ομάδα του Γκαρσιά υποχώρησε στην έκτη θέση, έχοντας 40 βαθμούς πλέον, ενώ η Ρεμς πήγε στους 41 και την πέμπτη θέση.

Ο Αντρέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ για τους γηπεδούχους, ενώ η απάντηση ήρθε στο 56’ με κεφαλιά του Ζερμέν. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, παρά μόνο η αριθμητική ισορροπία στο φινάλε με την κόκκινη του Αμαβί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μεγάλο διπλό για την Ρεμς με 4-2 στην έδρα της Μονπελιέ. Οι γηπεδούχοι της έβαλαν δύσκολα, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Κονγκρέ και στο δεύτερο μέρος απάντησαν στην αντεπίθεση που είχαν ξεκινήσει οι φιλοξενούμενοι. Ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο έγειρε η πλάστιγγα υπέρ της ομάδας των Ρομαό-Ένχελς που έπαιξαν σε όλο το ματς, με τα τέρματα των Ουντίν (70’) και Σαβαριά (88’).

Η Ναντ επικράτησε 1-0 της Μπορντό με το τέρμα του Παλουά με σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και εκτός από τη νίκη, πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.