Έστεψε πρωταθλήτρια την Παρί η Λιλ

Η Παρί κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο

Ψυχή και σώμα στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, φαίνεται πως άφησε η Λιλ, που έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Τουλούζ.

Όμως, μπορεί να την διέλυσαν πριν μια βδομάδα, αλλά σήμερα της χάρισαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα, αφού η διαφορά της βαθμολογίας δεν μπορεί να καλυφθεί ως το φινάλε. Έτσι, η ομάδα του Παρισιού έφτασε στο όγδοο πρωτάθλημα της ιστορίας της, ξεπερνώντας τη Λιόν.

Οι «Λιλουά» που έρχονταν μετά την πεντάρα απέναντι στην ομάδα του Παρισιού, ζορίστηκαν απέναντι σε μια ομάδα που θέλει να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της και πλέον θα πρέπει να ψάξουν τουλάχιστον ακόμα ένα «τρίποντο» ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λιλ σε μια από τις καλές στιγμές της στο 59’ βρήκε δίχτυα με τον Λεάο, αλλά με τη χρήση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε, αφού ο παίκτης είχε χρησιμοποιήσει αντικανονικά το χέρι του στην προσπάθεια του.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα στη Νάντη, τα «καναρίνια» επικράτησαν με 3-2 της Αμιέν και της έβαλαν δύσκολα, όσον αφορά τη μάχη της παραμονής.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη, η Ναντ βρήκε τρία τέρματα, δύο με τον Κουλιμπαλί και ένα με τον Ρόνγκιερ και «καθάρισαν» επί της ουσίας το ματς. Οι φιλοξενούνοι, προσπάθησαν να μπουν στο ματς με γκολ του Οτερό στο 63’ που μείωσε σε 3-1 και του Τιμιτέ που στο 77’ έκανε το 3-2 αλλά η ομάδα της Νάντης, κράτησε το υπέρ της σκορ ως το φινάλε.