Διπλή απώλεια πριν τη Βαρκελώνη για Λυών!

Η Λυών προηγήθηκε 2-0 στο Στρασβούργο και πίστεψε ότι «καθάρισε», αλλά οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και ισοφάρισαν με δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό, ενώ τραυματίστηκε και ο Μαρσέλο!

Κάθε άλλο παρά ιδανική ήταν η πρόβα τζενεράλε της Λυών πριν τη ρεβάνς με τη Μπαρτσελόνα για τους «16» του Champions League, όπως μαρτυράει και το εκτός έδρας 2-2 με το Στρασβούργο, με το οποίο έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και με ματς περισσότερο από τη δεύτερη Λιλ.

Οι «λιονέ» προηγήθηκαν με γκολ από… τα αποδυτήρια, καθώς ο Ντεμπελέ εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Κονέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μόλις στο 3’. Ενώ στη συνέχεια ο Σελς πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, για να διατηρήσει το 0-1…

Ωστόσο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων νικήθηκε για δεύτερη φορά από τον Ντεμπελέ, αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα, μετά το πέναλτι που έκανε ο Κονέ και μετέτρεψε σε γκολ ο επιθετικός της Λιόν, στο 51ο λεπτό!

Όλα έδειχναν ότι θα έρθει ένα ξεκούραστο «διπλό» για την ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, ωστόσο η χαλάρωση που επέδειξαν οι παίκτες του τους κόστισε… ακριβά. Η Στρασμπούρ μείωσε το σκορ στο 69’, με τον Αζορκέ, ενώ οι Αλσατοί… σόκαραν τον αντίπαλό τους, ισοφαρίζοντας στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ξανά με τον Αζορκέ, ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά από διώξιμο του Ντιόπ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λόπες και διαμόρφωσε αυτό που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα! Ενώ εκτός από τους δύο βαθμούς, η Λιόν έχασε και τον Μαρσέλο, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 15ο λεπτό και είναι αμφίβολος για το «Καμπ Νου».