Άγιαξ: Εξιλέωση με εξάρα και γκολ Βρουσάι

Ο Άγιαξ ξεπέρασε την ήττα-ντροπή από τη Φέγενορντ και την πλήρωσε η Φένλο, την οποία φιλοδώρησε με έξι τέρματα

Άμεση ήταν η αντίδραση του Άγιαξ, μετά την ήττα-ντροπή (6-2) από την Φέγενορντ την περασμένη εβδομάδα. Ο «Αίαντας» ξέσπασε πάνω στη Φένλο, την οποία διέσυρε με σκορ 6-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο 35’ με τον Ζίγεκ. Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52’, ο Ντόλμπεργκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και οχτώ λεπτά αργότερα, ο Τάντιτς διαμόρφωσε το 3-0. Ο Άγιαξ συνέχισε να έχει το… πόδι στο γκάζι και συνέχισε να «πυροβολεί» την αντίπαλη εστία. Στο 85’ ο Νέρες πέτυχε το τέταρτο γκολ, δύο λεπτά αργότερα ο Χούντελααρ «έγραψε» το 5-0 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Ντε Μπεκ, ο οποίος έκανε το 6-0.

Το δεύτερο τέρμα του σε τρεις συμμετοχές με τη φανέλα της Βίλεμ πέτυχε ο Μάριος Βρουσάι. Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε βασικός και σκόραρε στο 55ο λεπτό, ωστόσο, το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού η ομάδα του ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την Χρόνινγκεν, για την οποία σκόραραν οι Βάρμερνταμ (35’) και Σερχούις (37’).

«Όρθια» έμεινε στο Άρνεμ η Χέρενφεν, η οποία με πέναλτι του Λάμερς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την ισοπαλία 2-2 από την Φίτεσε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 14’ με τον Φλαπ, αλλά οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν με τον Αλί (24’) και εν συνεχεία πέρασαν μπροστά με τον Λίνσεν (58’).