Νιγηρία - Καμερούν 3-2: Στους «8» του Κόπα Άφρικα Νιγηρία και Ουζόχο (vid)

Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας δεν αγωνίστηκε ούτε σε αυτό το παιχνίδι

Στους «8» του Κόπα Άφρικα προκρίθηκε η Νιγηρία μετά την αποψινή (19:00) επικράτησή της με 3-2 επί του Καμερούν. Στο πάγκο βρέθηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Φράνσις Ουζόχο, του οποίου η επιστροφή στην Κύπρο παίρνει αναβολή για ακόμη μερικές μέρες τουλάχιστον.

Κόπα Άφρικα: Η Νότιος Αφρική το εισιτήριο για τα προημιτελικά (vid)

Οι «Σούπερ Αετοί» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ινγκαλό στο 19ο λεπτό, όμως το Καμερούν κατάφερε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και μέσα σε ένα τρίλεπτο να γυρίσει το παιχνίδι σε 1-2 (Μπαχόκεν 41΄ και Ενζιέ 44΄).  Στην επανάληψη η Νιγηρία πέτυχε δυο τέρματα με δράστες, πάλι,τον Ενγκαλό στο 63ο και τον Ιγουόμπι στο 66ο λεπτό φτάνοντας έτσι στην μεγάλη νίκη.

Αντίπαλος της Νιγηρίας στην επόμενη φάση θα είναι μια εκ των Αιγύπτου και Νοτίου Αφρικής που αναμετρώνται απόψε στις 22:00.

Δείτε πιο πάνω τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.