Κόπα Άφρικα: Μπενίν – Σενεγάλη το πρώτο ζευγάρι των «8» (vid)

Η Εθνική ομάδα του Ποτέ πήρε τη πρόκριση στα πέναλτι με 4-1

Επανήρχισε σήμερα το Κόπα Άφρικα με τους αγώνες της νοκ άουτ φάσης και πλέον γνωρίζουμε το πρώτο ζευγάρι το οποίο θα τεθεί αντιμέτωπο στη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Από τη μια θα βρίσκεται η Σενεγάλη η οποία επιβλήθηκε με 0-1 της Ουγκάντα και από την άλλη το Μπενίν, του γνωστού μας Μίκαελ Ποτέ, που πέταξε εκτός το Μαρόκο μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια).

Ο Ποτέ αγωνίστηκε για 108΄ λεπτά οπότε και αντικαταστάθηκε.

Μαρόκο - Μπενίν
Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε η φάση των "16" του Κόπα Άφρικα, καθώς το Μπενίν, που είχε περάσει στη νοκ-άουτ φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων, απέκλεισε το Μαρόκο, που ήταν πρώτο στον όμιλό του.

Οι Μαροκινοί ήταν εκείνοι που έφτιαξαν περισσότερες ευκαιρίες όμως το Μπενίν κατάφερε να προηγηθεί με τον άλλοτε παίκτη του Λεβαδειακού, Αντιλεού, στο 53ο λεπτό, για να έρθε η ισοφάριση στο 76' από ασίστ του Μπουσουφά και γκολ του Εν-Νεσιρί και να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Το Μαρόκο είχε χρυσή ευκαιρία τη νίκη στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας αλλά το αστέρι του Άγιαξ, Χακίμ Ζιγές, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο χτύπημα πέναλτι που ανέλαβε στο 96' και η τιμωρία δεν άργησε να έρθει.

Αν και βρέθηκε να παίζει με αριθμητικό μειονέκτημα από το 97', το Μπενίν άντεξε, οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι και εκεί θριάμβευσε με 4-1 παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση για τους "8" της διοργάνωσης.

Πηγή: Sport24.gr