Άνετες και χωρίς άγχος βρίσκουν γκολ

Στο «GMHBA Stadium» η Γουέστερν Γιουνάιτεντ υποδέχεται τη Μέλμπουρν Βίκτορι σε αναμέτρηση για την Α-League Αυστραλίας.

0023: Western United FC - Melbourne Victory FC 12:05 («GMHBA Stadium»)

Γουέστερν Γιουνάιτεντ: Από βαριά ήττα 3-0 στην έδρα της Ουέλινγκτον Φίνιξ προέρχεται η Γουέστερν Γιουνάιτεντ, σ' ένα ματς που ενώ καιγόταν για τη νίκη δεν έβγαλε ανταγωνιστικό πρόσωπο, παρουσιάζοντας προβλήματα σε όλες τις γραμμές. Έτσι έχασε δίκαια. Αυτή η ήττα είχε ως αποτέλεσμα να θέσει εκτός πλέι-οφ (πρώτη εξάδα) την ομάδα του Μαρκ Ρουντάν, ο οποίος μετά το φτωχό της απολογισμό (8-4-11) σαφώς και δεν μπορεί να νιώθει καθόλου ικανοποιημένος. Πριν από λίγο καιρό η Γουέστερν είχε μεγάλες πιθανότητες για να προλάβει το τρένο των πλέι-οφ, μετά τις 5 συνεχόμενες ήττες όμως τέθηκε νοκ άουτ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λόγω τραυματισμών παραμένουν οι Ρίσντον (αμυντικός), όπως και οι χαφ Ίνμαν και Σάντσες. Στα θετικά είναι ότι έχει αποθεραπευτεί και επιστρέφει ο Κάλβερ (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Σκοτ, Πέιν, Χάμιλ, Ντουράντε, Ιμάι, Πιερίας, Πασκουάλι, Ούσκοκ, Γουόλς, Μπερίσα, Ντιαμάντι.

Μέλμπουρν Βίκτορι: Απέναντι στην Αδελαϊδ Γιουνάιτεντ, η Μέλμπουρν δεν παρουσιάστηκε 100% συγκεντρωμένη στον αγώνα και αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο κυρίως σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο 39' δέχθηκε το γκολ, ενώ στάθηκε πολύ τυχερή που με βάση την εικόνα της οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με μόλις ένα τέρμα παθητικό. Στην επανάληψη ανέβασε κάπως ρυθμό, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο καμία απ' αυτές δεν μπόρεσε να μετουσιωθεί σε γκολ. Έτσι το σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο έμεινε μέχρι τέλους. Η Μελβούρνη εδώ και καιρό δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι και όλοι στην ομάδα πλέον αναμένουν την άφιξη του νέου κόουτς (Τόνι Πόποβιτς) τον Ιούλιο για να ξεκινήσει το κτίσιμό της.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός δράσης έμειναν οι αμυντικοί Άνσελ και Άντερσον, όπως και οι μεσοεπιθετικοί Κρους και Κίρνταρ.

Πιθανή ενδεκάδα: Άξιον, Ρου, Μπρόξαμ, Ράιαν, Τραορέ, Μπάτερφιλντ, Μπαρνέτ, Μακμάναμαν, Μπρίμερ, Φολάμι, Γκεστέντε.

Προϊστορία: Σε άλλες δύο αναμετρήσεις τους που έγιναν στο «GMHBA Stadium», η Γουέστερν μετράει μία νίκη, ενώ η πιο πρόσφατη του ολοκληρώθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα.