Φιλική νίκη με 2-1 της Εθνικής Γυναικών επί της Λιθουανίας

Στο τουρνουά λαμβάνουν επίσης μέρος οι Εθνικές ομάδες Γυναικών της Μάλτας, της Εσθονίας και της Λιθουανίας

Διεθνή φιλική νίκη με 2-1 επί της Λιθουανίας πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Παρεκκλησιά, στο πλαίσιο του 4ου διεθνούς τουρνουά Εθνικών Ομάδων Γυναικών Aphrodite Cup.

Στο τουρνουά λαμβάνουν επίσης μέρος οι Εθνικές ομάδες Γυναικών της Μάλτας, της Εσθονίας και της Λιθουανίας. Η Εθνική μας κατάφερε να φτάσει στη νίκη επί της Λιθουανίας με πολύ καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο 36ο λεπτό η Άντρια Κιρκίνη με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας. Καλή η παρουσία της Κύπρου στο πρώτο ημίχρονο που ουσιαστικά δεν απειλήθηκε η εστία μας. Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκαν περισσότερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και η Εθνική μας επιβραβεύτηκε για την καλή της παρουσία με νικηφόρο αποτελέσμα. Στο 70ο λεπτό μετά από σέντρα της Ζαμπά η Ελένη Γιάννου πέτυχε το 2-0 για την Εθνική μας και στο 73' η Λιθουανία μείωσε σε 2-1.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Άγγελος Τσολάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετές ποδοσφαιρίστριες και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

Μέσω των αγώνων του τουρνουά, αρχίζει ουσιαστικά η προετοιμασία της Εθνικής μας για την πρώτη συμμετοχή της σε προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών της UEFA τον ερχόμενο Αύγουστο.

Κύπρος: Ματθαίου, Βασιλείου (46' Γιάννου), Γεωργίου, Πίτσιλλου (46' Παφίτη), Ανδρονίκου (46' Σολωμού), Νεοφύτου (46' Ιωάννου), Κιρκίνη (82' Βιολάρη), Παπαδοπούλου, Αριστοδήμου (75' Φ. Σάββα), Ζαμπά, Χαραλάμπους.