24 sports

ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 7-8: Χαμός, ανατροπές, break!

Η Ομόνοια κέρδισε στα πέναλτι και πήρε προβάδισμα τίτλου

Σε ένα ματς διαφήμιση του αθλήματος του φούτσαλ στην Κύπρο, η Ομόνοια έκανε το break κερδίζοντας τον ΑΠΟΕΛ με 8-7 στα πέναλτι και πήρε προβάδισμα στους τελικούς.

Ό,τι και να πεις για αυτή τη ματσάρα είναι λίγο με την εξέλιξη του να είναι απίθανή και να κρατά σε αγωνία όσους το είδαν σε κάθε του δευτερόλεπτο.

Παρόλα αυτά το ξεκίνημα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει με ορμή και στα πρώτα τέσσερα λεπτά να είναι ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 με Λεάντρο και Ράφαελ. Όμως η Ομόνοια έβγαλε χαρακτήρα και μπόρεσε στα επόμενα λεπτά να ισοφαρίσει με ισάριθμα γκολ του Μάντελι. Το 2-2 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι ομάδες έμοιαζαν πιο επιφυλακτικές, μέχρι που στο 29’ ο Σέζαρ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ομόνοια. Κάπου εκεί ο ΑΠΟΕΛ ρίσκαρε, πίεσε και μέχρι το 36’ είχε ήδη ανατρέψει τα δεδομένα με Ομήρου και Παναγιώτου! Πλέον ήταν σειρά της Ομόνοιας να ρισκάρει και στο τελευταίο λεπτό με τον Μανώλη βρήκε το 4-4 που έστειλε το ματς παράταση.

Άλλες ανατροπές και εκεί, με τον Ιωάννου να δίνει προβάδισμα στην Ομόνοια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και τον Ράφαελ να ισοφαρίζει ξανά για τον ΑΠΟΕΛ με δεκάμετρο πέναλτι στο φινάλε του δεύτερου!

Πλέον ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, με τις δυο ομάδες να είναι εύστοχες (Μάντελι, Μάνος, Σέζαρ από τη μια και Ντάγκλας, Λεάντρο από την άλλη) μέχρι το έκτο και τελευταίο του Ράφαελ που απέκρουσε ο Σκαμπύλης για να δώσει τη νίκη στην Ομόνοια!

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας:

56' Ο Σκαμπύλης αποκρούει και η Ομόνοια παίρνει τη νίκη!

55' Γκολ και για την Ομόνοια 3-2

54' 2-2 ο ΑΠΟΕΛ

53' 2-1 η Ομόνοια

52' Ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ 1-1

51' Εκτελεί πρώτος ο Μάντελι, 1-0

50' Τέλος παράτασης. Πάμε σε πέναλτι, από τρία για κάθε ομάδα.

49' ΓΚΟΛ! 5-5 ο ΑΠΟΕΛ με δεκάμετρο πέναλτι του Ράφαελ!

49' Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει για την ισοφάριση.

48' Δυο ακόμα λεπτά με την Ομόνοια μπροστά στο σκορ.

45' Τέλος του ημιχρόνου. Απομένουν πέντε λεπτά.

45' Γκολ ο Ιωάννου και 5-4 η Ομόνοια!

42' Χωρίς γκολ το ξεκίνημα της παράτασης. Αν δεν αλλάξει το αποτέλεσμα, θα έχουμε και πέναλτι.

40' Τέλος του αγώνα και πάμε σε παράταση. Δυο ημίχρονα των πέντε λεπτών.

39' Με το που μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό ο Μάνος ισοφάρισε! 4-4 το ματς.

38' Πλέον η Ομόνοια κρατά μπάλα και το προσπαθεί επιθετικά. Ο Σέζαρ είχε μια σημαντική ευκαιρία.

36' Το γκολ έβαλε ο Παναγιώτου. Η Ομόνοια έβγαλε μπροστά τον τερματοφύλακα.

36' Ανατροπή στην ανατροπή και 4-3 ο ΑΠΟΕΛ.

34' Πάντα πρωταγωνιστής για την Ομόνοια ο Σκαμπύλης.

32' O ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε και πάλι. Mε τον Ομήρου.

29' Η Ομόνοια φέρνει τούμπα το ματς με τον Σέζαρ.

27' Παραμένει το 2-2 και γενικώς ο ρυθμός δεν είναι ίδιος μετά τα γρήγορα γκολ.

Η Ομόνοια όμως είχε απαντήσεις

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε νωρίς

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου. Στο 2-2 οι δυο ομάδες.

15' Παραμένει το σκορ στο 2-2 με τον ΑΠΟΕΛ να έχει κάποιες ευκαιρίες. Υπήρξε και μια φάση με διαμαρτυρίες για μη τήρηση του fair play.

9' Άλλη εικόνα στο ξεκίνημα και αλλιώς εξελίχθηκαν τα πράγματα. Καλωσορίσατε στο φούτσαλ.

8' 2-2 η Ομόνοια πάλι με Μάντελι. Βρήκε απαντήσεις.

6' Γκολ η Ομόνοια! Μείωσε ο Μάντελι. Να μια αντίδραση από τους κυπελλλούχους.

4' Αυτή τη φορά ο Ράφαελ. Μέχρι τώρα βλέπουμε κυριαρχία του ΑΠΟΕΛ.

4' Μπήκε δυνατά ο ΑΠΟΕΛ! 2-0.

1' Σκόρερ ο Λεάντρο.

1' Μόλις στο πρώτο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ!

19:00 Έναρξη αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση