ΑΕΛ: Χαμόγελα για τους νεαρούς

Απόλαυσαν το βαθμό με την ΑΕΚ στη φουτσαλική ΑΕΛ, καθώς παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με μια άκρως νεανική ομάδα αλλά πάλεψαν τον αγώνα μέχρι τέλους.

Δελτίο τύπου του τμήματος αναφέρει:

«Το χθεσινό ισόπαλο εκτός έδρας αποτέλεσμα απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας με 5-5, έδωσε ενθαρρυντικά μηνύματα για την ομάδα μας, που ως γνωστό αγωνίστηκε χωρίς τους ξένους επαγγελματίες φουτσαλιστές με τους οποίους επήλθε συμφωνία για αποδέσμευση τους εδώ και 2 εβδομάδες.

Στο χθεσινό αγώνα η ομάδα μας μπήκε αρκετά ορεξάτη στο παιχνίδι και στο 7' και 8' λεπτό προηγήθηκε με 0-2 με 2 πολύ ωραία γκολ σε εκτέλεση από τον 22χρ. Ανδρέα Ζαντή και τον 24χρ. Δημήτρη Λιοτατή. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έδειξε ότι πατούσε καλύτερα από τον αντίπαλο και ευτύχησε να κάνει το 0-3 στο 15' με τον 29χρ. Νίκο Χατζηγεωργίου χάνοντας ακόμη 2 κλασσικές ευκαιρίες για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 1-3 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο 23' με 1-4 με τον νεαρό 19χρ. Ιωσήφ Ιωσήφ αλλά η ΑΕΚ απάντησε άμεσα κάνοντας το 2-4 αφού ρίσκαρε αρκετά παίζοντας με 5ο παίκτη συνεχώς στο παρκέ. Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφία από το 25' μέχρι και το 33' καθώς η ΑΕΚ με διαρκή πίεση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 εκμεταλλευόμενη την κούραση των φουτσαλιστών μας, την έλλειψη καθαρού μυαλού αλλά και των περιορισμένων επιλογών στο πάγκο της ομάδας μας. Το τελευταίο 7 λεπτο ήταν παιχνίδι γκραν γκινιόν. Ο αντίπαλος είχε πολύ καλό μομέντουμ στο παιχνίδι και μετά την ισοφάριση είχε ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Ο 18χρ. τερματοφύλακας μας Μάκης Μιχαλίτσης έδειξε την μεγάλη του κλάση κρατώντας την ομάδα μας μέσα στο παιχνίδι κάνοντας 2-3 εξαιρετικές επεμβάσεις σε τετ-α-τετ του αντιπάλου. Δύο λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί σε 5-4 μετά από μία άτυχη στιγμή και όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας θα έχανε το παιχνίδι μετά την μεγάλη υπερπροσπάθεια που κατέβαλε. Τον τελευταίο λόγο είχε όμως ο 27χρ. αρχηγός Άγγελος Περικλέους που ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος σε 5-5 μετά από ένα δυνατό διαγώνιο και ασύλληπτο σουτ. Η ομάδα μας δεν τα έβαλε κάτω, έδειξε χαρακτήρα και ανασηκώθηκε μετά την ανατροπή του αντιπάλου και στο τέλος μπορούσε και για ακόμη αυτή την νίκη, αφού σκόραρε και πάλι με τον Περικλέους στην λήξη του αγώνα, αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ γιατί ήταν εκπρόθεσμο. Αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια στους φουτσαλιστές μας αλλά και στο προπονητή μας Eloy Alonso που από παιχνίδι σε παιχνίδι βελτιώνει το παιχνίδι των νεαρών φουτσαλιστών μας. Σε βάθος χρόνου οι φουτσαλιστές μας αποκτούν εμπειρίες και καλύτερη αντίληψη για το άθλημα και δείχνει ότι η ανανέωση που προχώρησε η ομάδα μας την νέα χρονιά αρχίζει να φέρνει αποτελέσματα. Το χθεσινό παιχνίδι αποτελεί το πιο σοβαρό μέχρι τώρα τεστ για τους Κύπριους φουτσαλιστές μας, οι οποίοι με τις εμπειρίες που θα αποκομίσουν από εδώ και πέρα θα τους κάνει ακόμη πιο δυνατούς στη συνέχεια και θα τονώσει περισσότερο την αυτοπεποίθηση τους.

Με την χθεσινή ισοπαλία η ομάδα μας έφθασε τους 16 βαθμούς και έτσι εδραιώνετε στην 4η θέση της βαθμολογίας διατηρώντας ένα προβάδισμα σοβαρό πέραν των 7 βαθμών από τις ομάδες που τις ακολουθούν και να απομένουν μόνο 4 παιχνίδια για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος πριν την έναρξη των Play Offs.

Σημειώνουμε ότι η ΑΕΚ έχει στο ρόστερ της 2 επαγγελματίες ξένους φουτσαλιστές αλλά και ένα κορμό 6-7 Κύπριων νυν και τέως διεθνών φουτσαλιστών με τεράστια εμπειρία στο άθλημα. Το θετικό αποτέλεσμα των νεαρών Κύπριων μας φουτσαλιστών δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο που έδειξαν άμεση αντίδραση στην διόρθωση που έγινε στο ρόστερ της ομάδας. Θυμίζουμε ότι από τον Ιανουάριο θα εγγραφεί στο ρόστερ της ομάδας μας και ο 21χρ. Κάντζο Γκιβάρα. Ο Κάντζο κάνει καθημερινά προπόνηση και διψάει να αγωνιστεί και να δώσει επιπλέον βοήθειες στην ομάδα μας που πιθανόν να ενισχυθεί με μία επιπλέον μεταγραφή ενόψει Play offs μέσα στον Ιανουάριο.

Επόμενος αντίπαλος πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων ο ΑΠΟΕΛ που βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Ο αγώνας θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη 21/12 και ώρα 19.00 στο Σπύρος Κυπριανού και θα είναι τηλεοπτικό από την πλατφόρμα της CYTAVISION.

Συγχαρητήρια μάγκες και προχωράμε με παρόν και μέλλον για την συνέχεια».

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση