Ανόρθωση-Ομόνοια 2-2: Γεμάτη ισοπαλία στο ντέρμπι

Αγώνας με ανατροπές και συγκινήσεις. Νίκη με ανατροπή για ΑΠΟΕΛ

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο «Κίτιον» για το πρωτάθλημα φούτσαλ, με την Ανόρθωση και την Ομόνοια να φέρουν ισοπαλία 2-2 σε παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις. Ο Λέο Μπομφίμ σκόραρε και τα δυο γκολ της Ανόρθωσης ενώ για τους «πράσινους» τα γκολ ήρθαν από Μάνο και Χριστοδούλου.

Ο αγώνας

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση με διάθεση να επιβληθεί και σχετικά νωρίς η υπεροχή της καρποφόρησε καθώς ο Λέο Μπομφίμ στο 3’. Μέχρι το δεκάλεπτο η ομάδα της Αμμοχώστου είχε το προβάδισμα, αλλά ήρθε η αποβολή του Κίλσον να αλλάξει τα δεδομένα με την Ομόνοια να παίρνει τα πάνω της και από το φάουλ που προέκυψε ο Μάνος ισοφάρισε. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ, βρήκαν ευκαιρίες και το εκμεταλλεύτηκαν για να προηγηθούν στο σκορ με τον Χριστοδούλου στο 19’. Αποτέλεσμα με το οποίο οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Ανόρθωση να προσπαθεί να επανέλθει στον αγώνα, να κρατά μπάλα και να ψάχνει την ισοφάριση με τον Λέο Μπομφίμ να είναι αυτός που τα κατάφερε και πάλι στο 34’. Αυτή η εξέλιξη μας χάρισε έξι αγωνιστικά λεπτά όπου και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη, βρήκαν ευκαιρίες αλλά στο τέλος συμβιβάστηκαν με το 2-2.

Στον άλλο σημαντικό αγώνα της αγωνιστικής, ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 7-3 την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 3-2 στο ημίχρονο αλλά οι πρωταθλητές αντέδρασαν και πήραν τη νίκη.

Στη βαθμολογία η Ανόρθωση έμεινε πρώτη με 11 βαθμούς σε τέσσερις αγώνες έναντι 10 της Ομόνοιας. Ο ΑΠΟΕΛ έχει εφτά αλλά με δυο αγώνες λιγότερους.

Φούτσαλ: Τελευταία Ενημέρωση