Σκόραρε ο Τζέισον

Άξιο απορίας γιατί είναι εκτός των επιλογών του Βάλεμ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Ο Τζέισον Δημητρίου βρήκε δίκτυα στο παιχνίδι της Σάουθεντ με την Έξετερ. Ο 32χρονος ποδοσφαιριστής της Σάουθεντ, στο πλαίσιο της πέμπτη αγωνιστικής της αγγλικής League Two με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους γηπεδούχους (2-1). Παρόλα αυτά η ομάδα του δεν πήρε τη νίκη αφού δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο Αγγλοκύπριος άσος αγωνίζεται στην ομάδα του Έσσεξ από το καλοκαίρι του 2016 και μέχρι στιγμής μετρά 142 εμφανίσεις, 13 γκολ και οκτώ ασίστ. Όσον αφορά την φετινή σεζόν, ο Δημητρίου έχασε τα πρώτα δύο παιχνίδια της σεζόν, όμως στα επόμενα τρία αγωνίστηκε για ενενήντα λεπτά.

Άξιο αναφοράς ότι παρά το γεγονός ότι τον συνωθήσαμε στο δεξί άκρο της άμυνας, τα τελευταία χρόνια ο Τζέισον χρησιμοποιείται από τους προπονητές του και στον άξονα, ενώ είναι εκ των αρχηγών της ομάδας του.

Πρόκειται για ένα ποδοσφαιριστή που μετρά με την Εθνική μας 51 συμμετοχές και που τα τελευταία χρόνια αποτελούσε βασικό γρανάζι του εκάστοτε ομοσπονδιακού προπονητή. Μάλιστα ο Μπεν Σιμόν λίγους μήνες πριν αποχωρήσει του έδωσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Η ηλικία του πρώην ποδοσφαιριστής των ΑΕΚ και Ανόρθωση, δεν θεωρείται καθόλου προχωρημένη, ενώ 32 ετών είναι και ο Χριστοφή που αγωνίζεται ως βασικός.

Σίγουρα είναι άξιο απορίας γιατί ο Γιόχαμ Βάλεμ παραγκώνισε ένα ποδοσφαιριστή όπως είναι ο Δημητρίου, ειδικά από τη στιγμή που η Εθνική μας εμφανίζει αδυναμίες στις θέσεις που μπορεί να βοηθήσει.