Προϊστορία: Τέταρτος αγώνας με αντίπαλο τη Ρωσία

Δυο ήττες και μια ισοπαλία ο απολογισμός της Εθνικής μας

Μετά τη Σκωτία σε ρυθμούς Ρωσίας η Εθνική μας και την Τρίτη θα δώσει νέο παιχνίδι στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του EURO 2020, το τέταρτο στη διοργάνωση.

Με τη Ρωσία βρεθήκαμε ξανά αντιμέτωποι στο μακρινό παρελθόν και συγκεκριμένα στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 1998.

Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στη Μόσχα την 1η Σεπτεμβρίου 1996 χάσαμε με 4-0 και στο παιχνίδι που έγινε στην Κύπρο στις 29 Μαρτίου 1997 στο Παραλίμνι φέραμε ισοπαλία 1-1. Προηγήθηκε η Εθνική μας με τον Γκόγκιτς στο 29ο λεπτό και ισοφάρισε η Ρωσία στο 31ο λεπτό.

Για τελευταία φορά, συναντηθήκαμε σε φιλικό παιχνίδι στο Τσίρειο Στάδιο στις 12 Φεβρουαρίου 2003 και χάσαμε με 1-0 με γκολ που πέτυχε στο 43ο λεπτό ο Khokhlov Dmitry.

Ο αγώνας της Τρίτης θα είναι ο τέταρτος που θα δώσουμε με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα της Ρωσίας σε όλες τις διοργανώσεις.