Πρεμιέρα… με το αριστερό για την Εθνική

Την εντός έδρας ήττα με 2-0 από το Κόσοβο γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσει της στο Nations League η Εθνική μας η οποία γνώρισε την ήττα από το Κόσοβο με 0-2 στην «ΑΕΚ Αρένα». Οι διεθνείς μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες αλλά στην επανάληψη οι Κοσοβάροι φάνηκαν ανώτεροι και έτσι πήραν το τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπερίσα 65’ και Ζεγκρόβα 78’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Εθνική μας που έβαλε πίεση από νωρίς στους Κοσοβάρους αναγκάζοντας τους να κλειστούν στο δικό τους μισό. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους διεθνείς μας στο 8ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Πιέρου να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 22’ με τον Κάστανο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούριτς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 25ο λεπτό με το μακρινό πλασέ του Μουρίγκι να περνάει αρκετά πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του Α’ μέρους η Εθνική μας έχασε τεράστια φάση στο 41’ για να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Μηνά Αντωνίου να κάνει το γύρισμα μέσα στη περιοχή και τον Πιέρο να αστοχεί από κοντινή απόσταση.

Τρία λεπτά μετά οι Κοσοβάροι βρήκαν και την καλύτερη τους ευκαιρία στο Α’ ημίχρονο με τον Ζεγκρόβα να κάνει το  διαγώνιο σουτ και τον Μιχαήλ να αποκρούει εξαιρετικά.

Β’ Ημίχρονο

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο έδειξε το Κόσοβο στο Β’ μέρος που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό του και πίεσε την Εθνική μας. Στο 54’ χάθηκε και η μεγαλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Μουρίγκι να κάνει το σουτ από τα δεξιά και τον Μιχαήλ να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά οι Κοσοβάροι απείλησαν ξανά με τον Ρασίκα να βγαίνει απέναντι από τον Μιχαήλ και τον τελευταίο να αποκρούει εξαιρετικά με τα πόδια. Η πίεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο 60’ έχασαν ακόμα μία καλή ευκαιρία με τον Ζεγκρόβα να μπαίνει μέσα στη περιοχή, να κάνει το πλασέ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Η υπεροχή όμως του Κοσόβου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 65’ με τον Μπερίσα να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο πορτιέρο της Εθνικής μας.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Εθνική μας να προσπαθεί να απαντήσει αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου. Στο 78ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Ζεγκρόβα να μπαίνει τη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το διαγώνιο πλασέ και να γράφει το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι διεθνείς μας προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν περεταίρω την εστία του Μούριτς και έτσι τον 0-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κύπρος (Κωστένογλου): Μιχαήλ, Αντωνίου (66' Φιλιώτης), Χάμπος (66' Κατελάρης), Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Ν. Ιωάννου (77' Κακουλλής), Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (66' Πίττας), Τζιωνής (70' Λοΐζου ), Πιέρος.

Κόσοβο (Αλαίν Ζιρές): Μούριτς, Αλιτί, Κριέζιου, Ραχμανί, Καστράτι, Μπερίσα (75' Ντρέσεβιτς), Φαζίλι, Ιντρίζι, Ρασίκα (86' Μπιτίκ), Ζεγκρόβα, Μουρίγκι.

Σκόρερ: - / 65' Μπερίσα, 78' Ζεγκρόβα

Κίτρινες: 90' Παναγιώτου29' Καστράτι, 36' Κριέζιου, 80' Λοσάζ, 88' Ντρέσεβιτς

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Jérôme Brisard