Πήρε βαθμό στην Ελλάδα η Εθνική Ελπίδων

Απέσπασε λευκή ισοπαλία

Ισόπαλος 0-0 έληξε ο σημερινός αγώνας της Εθνικής Ελπίδων με την Ελλάδα στο γήπεδο Απόστολος Νικολαϊδης.

Ο αγώνας αφορούσε τον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.

Πολύ καλή παρουσία για την Εθνική μας στα μεγαλύτερα στάδια του αγώνα με χαμένες ευκαιρίες, άντεξε την πίεση στα τελικά στάδια και πήρε πολύτιμο βαθμό στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της νέας διοργάνωσης.

Πρώτη ευκαιρία για την Εθνική μας στο 36ο λεπτό όταν μετά από πάσα του Κακουλλή ο Ναούμ από καλή θέση έπιασε το σουτ που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Ελλάδας.

Στο 38ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουμε το σκορ. Μετά από μακρινή μπαλιά του Κωστή ο αμαρκάριστος Κακουλλής από πλάγια θέση έπιασε το διαγώνιο σουτ που έφυγε άουτ, μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της Ελλάδας.

Καλύτερη στιγμή για την Ελλάδα το δοκάρι του Ιωάννιδη στο 8ο λεπτό.

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας και στο δεύτερο ημίχρονο όπου δημιούργησε δύο πολυ καλές φάσεις με τους Κωστή και Κακουλλή. Σταδιακά η Ελλάδα πήρε τον έλεγχο, όμως οι διεθνείς μας με σωστή οργάνωση εξασφάλισαν πολύτιμο βαθμό στην πρεμιέρα του Γιάννου Οκκά.

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Νικολάου (75' Στ. Γαβριήλ), Παναγιώτου, Κυπριανού, Κέρκεζ, Κωστή (84' Δ. Αβραάμ), Χρυσοστόμου (64' Κ. Ηλία), Ναούμ, Κακουλλής (64' Παρούτης), Κατσαντώνης (75' Λουκά).

Η συνέχεια στον όμιλο μας είναι προγραμματισμένη στις 6 του ερχόμενου Ιουνίου με νέο εκτός έδρας παιχνίδι. Τότε η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Λευκορωσία και την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί ο αγώνας Λιχτενστάιν - Ελλάδα.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση