Όλα θα κριθούν στην Αρένα

Εσθονία και Κύπρος έμειναν στο 0-0

Εσθονία και Κύπρος έμειναν ισόπαλες στο 0-0 για τον πρώτο αγώνα των play-outs του Nations League. Τα δυο εθνικά συγκροτήματα δεν μας χάρισαν πολλές ευκαιρίες, και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στην Κύπρο, την ερχόμενη Τρίτη 29/03.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χαλαρός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο μεταξύ της Εσθονίας και της Κύπρου. Οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, έκαναν πολλά μαρκαρίσματα και μας χάρισαν ένα «φτωχό» θέαμα.

Στο 11’ οι Εσθονοί κέρδισαν φάουλ, πλάγια εκτός περιοχής, και με κεφαλιά του Κάιτ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μιχαήλ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για υπόδειξη οφσάιντ.

Η καλύτερη φάση για την Κύπρο ήρθε στο 22’, όπου ο Φώτης Παπουλής με δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών, χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 60’ η Εθνική μας βρήκε ακόμη μια καλή στιγμή, με δυνατό σουτ του Γρηγόρη Κάστανου, να καταλήγει μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ιγκόνεν.

Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 67’ με δυνατό σουτ του Άνιερ, να καταλήγει πάνω από την εστία του Μιχαήλ. Οι Εσθονοί είδαν ακόμη ένα τέρμα τους να ακυρώνεται μετά από έλεγχο του VAR στο 84’. Ο Βασίλεφ έδωσε την ασίστ στον Σάπινεν στην κενή άμυνά μας, και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα όμως δεν μέτρησε.

Έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί στην Αρένα.

Εσθονία (Χάμπερλι): Ιγκόνεν, Πασκότσι (80' Πούρι), Ταμ, Κλάβαν, Μετς, Ογιάμα, Κάιτ, Κρέιντα, Βασίλιεφ, Ανιέρ (73' Ζένιοφ), Σάπινεν (93' Σόργκα)

Κύπρος (Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ιωάννου, Γκόγκιτς, Αντωνίου, Χάμπος Κυριάκου, Πιέρος Σωτηρίου (93' Κακουλλής), Παναγιώτου, Παπουλής (93' Σπόλιαριτς), Αρτυματάς, Κάστανος, Πίττας (70' Χριστοφή)

Σκόρερ:

Κίτρινες: 61' Σάπινεν, 73' Κρέιντα / 39' Αρτυματάς, 57' Μ. Αντωνίου, 74' Παπουλής