Κύπρος-Καζακστάν 1-1: Λίγος, πολύ λίγος ο βαθμός (vid)

Η υπεροχή της εθνικής στον αγωνιστικό χώρο δεν αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ

Απέναντι σε μιαν ομάδα η οποία αγνοεί την νίκη σε επίσημο αγώνα από τον Οκτώβριο του 2015, η εθνική Κύπρου έπαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας υπερέχοντας στις πλείστες στατιστικές κατηγορίες ωστόσο το τελικό σφύριγμα έφερε μόνο ένα βαθμό στο σακούλι.

Το γρήγορο γκολ των Καζάκων το οποιό σημειώθηκε μόλις στο 2o λεπτό και την πρώτη οργανωμένη τους επιθετική προσπάθεια, δεν έπληξε το ηθικό των ποδοσφαιριστών του Ραν Μπεν Σιμόν οι οποίοι ισοφάρισαν στο 39o με δράστη τον Σωτηρίου και δημιουργό τον Ιωάννου.

Παρά την πίεση ιδιαίτερα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να «σπάσουν» το ρυθμό με αρκετές διακοπές, το δεύτερο γκολ δεν ήρθε με αποτέλεσμα να καταγραφεί η πρώτη ισοπαλία για την εθνική στην προκριματική φάση του EURO 2020.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Κύπρο καθώς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από αδυναμία να απομακρυνθεί η μπάλα από τα μετόπισθεν, ο Σέτκιν με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1. Μια σέντρα του Μιντίκκη στο 4ο λεπτό δεν είχε αποδέκτη μέσα στη μεγάλη περιοχή ενώ τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτο, ο Μερκής απείλησε με σουτ από το ύψος του πέναλτι ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 14ο λεπτό ο Ισλαμκάν με διαγώνια μεταβίβαση έψαξε ανεπιτυχώς στήριγμα στην μεγάλη περιοχή ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιωάννου είδε την κίτρινη κάρτα για προσπάθεια εκμαίευσης πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπουλής πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μάλι, ενώ στο 20ο λεπτό η τελική προσπάθεια του Σωτηρίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κυριάκου σημάδεψε τον Σωτηρίου με μπαλιά από δεξιά ωστόσο ο Μαρόκιν απομάκρυνε, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται στο 27ο λεπτό όταν ο Γερλάνοφ ανέκοψε μεταβίβαση του Παπουλή προς τον Εφραίμ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ιωάννου επιχείρησε κάθετη πάσα την οποίαν δεν αντιλήφθηκε ο Σωτηρίου, με τους δύο πρώην συμποδοσφαιριστές να συνδυάζονται στο 39ο λεπτό με τον επιθετικό της Κοπενχάγης να ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ.

Ένα μακρινό σουτ του Εφραίμ δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 41ο λεπτό ενώ κατά τη διάρκεια της δίλεπτης καθυστέρησης ο Κούσουλος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Κάστανο να παρουσιάζεται ορεξάτος, η εθνική μας απείλησε στο 46ο λεπτό με σουτ του μέσου της Γιουβέντους, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής τρία λεπτά αργότερα σημάδεψε τον Σωτηρίου ωστόσο ο Μαρόκιν απομάκρυνε μπάλα και κίνδυνο. Στο 53ο λεπτό ο Εφραίμ πέρασε ανάμεσα από δύο αντίπαλους ωστόσο αστόχησε σε τετ-α-τετ από πλάγια θέση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ταγκιμπέργκεν επιχειρήσε να αιφνιδιάσει τον Παναγή με μακρινό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Παπουλής απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο αντίπαλος τερματοφύλακας απόκρουσε, ενώ στο 66ο λεπτό ο Σέτκιν επιχείρησε να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ ωστόσο ο Παναγή είχε τη λύση στο σουτ του μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Μια κάθετη πάσα του Κουάτ στο 69ο λεπτό κατέληξε στον Παναγή, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου είχε πέσιμο στην αντίπαλη περιοχή χωρίς να προκύψει παράβαση σύμφωνα με τον Φιλανδό διαιτητή.

Στο 76ο λεπτό μια μπαλιά του Ιωάννου από το αριστερό άκρο κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τους Καζάκους να μένουν όλο και συχνότερα πεσμένοι στον αγωνιστικό χώρο με εμφανή τα σημάδια της καταπόνησης. Μια εκτέλεση κόρνερ του Γεωργίου στο 85ο λεπτό δεν έφερε το γκολ παρά την κεφαλιά του Μερκή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ιωάννου έφερε τον Παπουλή σε πλεονεκτική θέση ο οποίος όμως αστόχησε.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Εξαιρετική απόδοση και στα δύο μισά του γηπέδου είχε ο Νικόλας Ιωάννου ο οποίος κλήθηκε να υπερασπιστεί την αριστερή πτέρυγα της εθνικής μας. Στο 39ο λεπτό σε μια από τις πολλές του προωθήσεις κατάφερε να περάσει μέσα από δύο αντίπαλους και με συρτή μπαλιά να δώσει έτοιμο γκολ στον Πιέρο Σωτηρίου ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Δεν κατάφερε να διακριθεί στο δημιουργικό κομμάτι ο Γρηγόρης Κάστανος, με τον Ραν Μπεν Σιμόν να του εμπιστεύεται μια θέση στο αρχικό σχήμα. Ο μέσος της Γιουβέντους αγωνίστηκε για 57 λεπτά μιας και αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του ομοσπονδιακού τεχνικού, παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Άντονι Γεωργίου.

Κύπρος (Μ. Σιμόν): Παναγή, Ιωάννου, Μερκής, Εφραίμ (74' Κωστή), Κυριάκου, Σωτηρίου, Μιντίκκης, Παπουλής (89' Πίττας), Λαϊφης, Κάστανος (57' Γεωργίου), Κούσουλος

Καζακστάν (Μ. Μπίλεκ): Νεπογκότοφ, Μαλί, Γερλάνοφ, Κουάτ, Ταγκιμπέργκεν (82' Σούκοφ), Ισλαμκάν (64' Φέντιν), Βορογκόφσκι, Πέρτσουκ, Μαρόκιν, Σουγουμπάγεφ, Σέτκιν (86' Αϊμπέτοφ)

Σκόρερς: 39' Σωτηρίου/2' Σέτκιν

Διαιτητής: Ματίας Γεστράνιους (Φιλανδία)

Κίτρινες κάρτες: Μιντίκκης, Ιωάννου, Κούσουλος, Λαϊφης/Μαλί, Σουγουμπάγεφ