Κύπρος-Γιβραλτάρ 1-0: Ο Τζακ Ρόουλς έδωσε τη νίκη

Πρώτο τρίποντο στα προκριματικά

Με νίκη άρχισε τις υποχρεώσεις της στη νέα διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων.

Στον αγώνα της πρεμιέρας που έγινε το απόγευμα στο Στάδιο «Ν. Papas Group - Αμμόχωστος Επιστροφή» κέρδισε με 1-0 το Γιβραλτάρ.

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη νίκη από τέρμα που πέτυχε στο 62ο λεπτό ο Τζάκ Ρόουλς μετά από πάσα του Σιαθά.

Δημιούργησε τις προϋποθέσεις η Κύπρος για να πετύχει μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη όμως οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Γιβραλτάρ περιόρισαν το αποτέλεσμα στο 1-0.

Χορηγός της Εθνικής Ελπίδων, είναι τα Ελληνικά Πετρέλαια ΕΚΟ.

Στο 18' δοκάρι η ομάδα μας είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου και στο 45ο λεπτό χαμένο πέναλτι που κέρδισε ο Βασιλειάδης. Εκτέλεσε ο Σπόλιαριτς και απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 62ο λεπτό ο Τζακ Ρόουλ μετά από αντεπίθεση και πάσα του Σιαθά άνοιξε το σκορ (1-0) για την Εθνική μας.

Συνέχιζε να πιέζει η Εθνική μας και έχασε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα, χωρίς να απειληθεί η εστία του Δημητρίου.

Κύπρος: Δημητρίου, Στ. Παντελή (58' Σιλβέστρος), Κορρέα, Αρτυματά, Άδωνη, Παπαμιχαήλ, Χατζηπασχάλη (58' Ρόουλς), Σπόλιαριτς, Αναστασίου (85' Νεοφύτου), Χαραλάμπους (70' Ματθαίου), Βασιλειάδη (46' Σιαθάς).

Η συνέχεια των επίσημων υποχρεώσεων μας είναι προγραμματισμένη τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με διπλό εκτός έδρας παιχνίδι στη Νορβηγία (6) και την Ολλανδία (10).

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση