Η προϊστορία των αγώνων μας με την Ουκρανία

Η προϊστορία των αγώνων της Εθνικής μας με την Ουκρανία

Σε ρυθμούς νέων εκτός έδρας φιλικών εξετάσεων για την Εθνική μας με αντίπαλο την Ουκρανία σήμερα.

Η προϊστορία καταγράφει τρεις αγώνες, όλοι σε φιλικό επίπεδο και οι δύο ομάδες πέτυχαν από μία νίκη και ένας αγώνας έληξε ισόπαλος.

Με τους Ουκρανούς βρεθήκαμε αντιμέτωποι για πρώτη φορά στις 28 Φεβρουαρίου 2001 στο Στάδιο ΓΣΖ για το 5ο Διεθνές Τουρνουά Εθνικών Ομάδων Ανδρών ΚΟΠ.

Η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 4-3 στη διαδικασία της παράτασης (χρυσό γκολ) από τέρματα που πέτυχαν οι Γιάννος Οκκάς (17΄), Γιώτης Εγκωμίτης (39'), Κώστας Μαλέκκος (81') και Χάρης Χαραλάμπους (104').Για την Ουκρανία σκόραραν οι Meleshchenko (9') και Vorobey (57', 63').

Ο τότε Ομοσπονδιακός μας προπονητής Σταύρος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε τους Σ. Κωνσταντίνου, Π. Κονναφή, Β. Μελαναρκίτη, Φ. Φιλίππου, Χρ. Μιχαήλ (82' Π. Φιλιώτη), Π. Ππούνα (78' Π. Ππούνα), Γ. Εγκωμίτη (46' Γ. Θεοδότου), Μ. Χριστοδούλου (80' Μ. Θεμιστοκλέους), Γ. Οκκά, Κ. Μαλέκκο, Μ. Κωνσταντίνου (46' Μ. Αγαθοκλέους).

Στις 6 Φεβρουαρίου 2008, στο δεύτερο μεταξύ μας φιλικό, φέραμε ισοπαλία 1-1 στο Στάδιο ΓΣΠ. Στο 15ο λεπτό προηγήθηκαν οι Ουκρανοί και η Κύπρος ισοφάρισε στο 19ο λεπτό με τον Στάθη Αλωνεύτη.

Ο τότε Ομοσπονδιακός προπονητής Άγγελος Αναστασιάδης χρησιμοποίησε τους Αντ. Γιωργαλλίδη, Μ. Σατσιά (67' Χρ. Μαραγκός), Ηλ. Χαραλάμπους, Στ. Οκκαρίδη (46' Λ. Λάμπρου), Π. Χρήστου, Χρ. Μιχαήλ (46' Αλ. Γαρπόζης), Κ. Χαραλαμπίδη, Κ. Μακρίδη (60' Γ. Θεοδότου), Μ. Νικολάου, Γιασεμάκη (60' Κ. Γεωργιάδης), Αλωνεύτη (80' Αλ. Αλέκου).

Το τρίτο μας φιλικό έγινε στις Ουκρανία, στις 24 Μαρτίου 2016 στο Στάδιο Τσερνομόρετς Οδησσού και οι γηπεδούχοι νίκησαν με 1-0 από γκολ του Στεπανένκο στο 40ο λεπτό.

Ο τότε Ομοσπονδιακός μας προπονητής Χριστάκης Χριστοφόρου χρησιμοποίησε τους Κ. Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Λαϊφη, Τζούνιορ, Αλεξάνδρου, Αρτυματά (88' Μ. Νικολάου), Λαμπάν (81' Χ. Κυριάκου), Μακρίδη, Χαραλαμπίδη (79' Εγγλέζου), Εφραίμ (59' Μακρής) Μυτίδη (71' Σωτηρίου).