Εθνική Νέων U19 - Ρουμανία 1-1 σε φιλικό αγώνα στο Παραλίμνι

Απωλέσε και πέναλτι η ομάδα μας

Κύπρος και Ρουμανία έμειναν στο ισόπαλο 1-1 σε διεθνή φιλικό αγώνα που έγινε χθες στο "Τάσος Μάρκου" στο Παραλίμνι. Καλύτερη η Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με όμορφο σουτ στην κίνηση από τον Ανδρόνικο Κακουλλή στο 34' μετά από σέντρα του Ιάκωβου Σαββίδη.

Λίγο νωρίτερα, στο 30' ο Κακουλλής εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας ενώ στην επιστροφή της μπάλας, ο Ράσπας από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Ο Κακουλλής εκτέλεστε πέναλτι που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο και στο 13' με τον Ιάκωβο Σαββίδη να σουτάρει έξω από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρουμάνοι πίεσαν την ομάδα μας και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 80' με το Leonardo. Ήταν ένα πολύ χρήσιμο φιλικό για το νέο Ομοσπονδιακό προπονητή της Εθνικής Νέων Σάββα Δαμιανού για τον οποίο, ο σημερινός αγώνας ήταν μόλις ο δεύτερος από τη μέρα που ανέλαβε.

Κύπρος (Σ. Δαμιανού): Σ. Νικολάου, Θ. Νικολάου, Λ. Χατζηκωνσταντή, Ε. Κυπριανού, Ι. Σαββίδης (61' Γ. Ναούμ), Ι. Ορφανίδης (75' Η. Beits Andrew), Α. Κακουλλής (43' Ζαντής), Δ. Ράσπας (75' Κ. Αντωνίου), Χρ. Τρύφωνος, Α. Βρίκκης (65' Α. Παπαδόπουλος), Α. Χρυσοστόμου

Κύπρος και Ρουμανία θα αγωνιστούν και σε δεύτερο φιλικό την ερχόμενη Πέμπτη στις 15:00 στο «Τάσος Μάρκου».

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση