Εκτός έδρας νίκη της Ελπίδων επί της Λευκορωσίας με 2-1

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο Torpedo Zhodino Stadium

Στο πλαίσιο του 7ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 νίκησε στο Torpedo Zhodino Stadium την Λευκορωσία με 2-1.

Καλύτερη η Εθνική μας, δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερο σκορ νίκης απέναντι στη Λευκορωσία.

Με την επιτυχία μας η Κύπρος πλησίασε την Λευκορωσία στον ένα βαθμό και ελπίζει σε καλύτερο βαθμολογικό απολογισμό στην προκριματική φάση που διανύουμε.

Με γκολ του Ρούελ Σωτηρίου στο 7ο λεπτό η ομάδα μας προηγήθηκε με 1-0 και στο 48ο λεπτό έφτασε στο 2-0 με τον Μάριο Περατικό.

Στο 87ο λεπτό η Λευκορωσία μείωσε σε 2-1 με πέναλτι και αφού προηγουμένως η ομάδα μας δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Ο Σάββας Δαμιανού χρησιμοποίησε τους Παρασκευά, Περατικό, Πηλέα, Αντωνίου, Κορρέα, Παναγιώτου, Μάμα, Ρόουλς, Κατσαντώνη (81' Λουκά), Σωτηρίου, Κωνσταντίνου.