Δεύτερη ήττα για τους νέους

Οι Σκωτσέζοι επιβλήθηκαν με 4-0

Την ήττα με 4-0 δέχτηκε η Εθνική μας ομάδας Νέων από την αντίστοιχη της Σκοτίας στο Στάδιο Ρίο Άβε για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου στον Elite round.

Ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα μας στη διοργάνωση μετά το 3-0 της πρεμιέρας από την Πορτογαλία, που φιλοξενεί τους αγώνες του ομίλου μας.

Η Εθνική μας είχε καλό ξεκίνημα, διατήρησε τον έλεγχο και κυνηγούσε με αξιώσεις το γκολ, όμως στην πρώτη αντεπίθεση της Σκοτίας βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 13' η Σκοτία άνοιξε το σκορ με τον Rudden, πίεσαν οι διεθνείς μας και στο 19ο λεπτό σουτ του Ιωάννη Κωστή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Σκοτίας.

Στο 30' ο Μίντλετον πέτυχε το 2-0 για τη Σκοτία, που πήγε στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Άσχημο ξεκίνημα για την ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49΄ο Μάμας δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και μείναμε με ποδοσφαιριστή λιγότερο και λίγο αργότερα (53') ο Rudden ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για τη Σκοτία και στο 61' ο ίδιος ποδοσφαιριστής το 4-0.

Κύπρος: Σ. Νικολάου, Σεργίου, Μιχαηλίδης (70' Θ. Νικολάου), Κυπριανού, Σιέλης (46' Λεμονάρης), Μάμα, Γερολέμου (59' Παναγιώτου), Κωστή, Τζιωνή, Λουκά (46' Παρούτης), Κατσιαντώνης (82' Σωτηρίου).

Στην τελευταία αγωνιστική (26/3) η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Τουρκία και η Σκοτία την Πορτογαλία.

*Σήμερα στις 19:00 στο Πάκος Φερέιρα θα διεξαχθεί ο αγώνας της Πορτογαλίας με την Τουρκία.

1η αγωνιστική
Πορτογαλία – Κύπρος…3-0 (53’, 68’, 77’ Νέτο)
Σκοτία – Τουρκία…3-1 (7’ Rudden Zak, 52’ Deas Robbie, 87’ Burroughs Jack Stephen / 45’ αυτογκόλ Houston Jordan)

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση