Όπου «γέλιο» η Ομόνοια… «κλάμα» η Σαλαμίνα

Στις 5 από τις 6 φορές που οι «ερυθρόλευκοι» υποβιβάστηκαν, στο «πράσινο» στρατόπεδο είχαμε πανηγύρια

Χθες γράφτηκε ο επίλογος σε μια καταστροφική χρονιά για τη Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκοι» υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην Β’ κατηγορία για 6η φορά στην ιστορία τους και 5η στον 21ο αιώνα.

Όπως όμως αναφέρουμε στον τίτλο μας όπου «γέλιο» η Ομόνοια, «κλάμα» η Σαλαμίνα. Και αυτό προκύπτει απ’ το γεγονός πως στις 6 φορές που υποβιβάστηκε η Νέα Σαλαμίνα, απ’ την πρώτη κατηγορία στη δεύτερη, η Ομόνοια πανηγύρισε 5 πρωταθλήματα.

Η αρχή έγινε την σεζόν 1978-79, όταν η Νέα Σαλαμίνα στα πρώτα χρόνια της προσφυγιάς προσπαθούσε να κρατηθεί εν ζωή. Η Ομόνοια τότε πανηγύρισε το πρωτάθλημα και οι «Ερυθρόλευκοι» έπεσαν στην Β’ κατηγορία.

Εν συνεχεία πάμε στη σεζόν 2000-01 όπου η Ομόνοια κατέκτησε το πρωτάθλημα με δεύτερο τον Ολυμπιακό, και τη Νέα Σαλαμίνα να πέφτει στην Β’ κατηγορία έχοντας ένα βαθμό λιγότερο από τον Εθνικός Άχνας και δυο από τη Δόξα.

Το 2002-03 και πάλι οι «Πράσινοι» βρέθηκαν στον θρόνο του πρωταθλητή, με ένα βαθμό περισσότερο απ’ την Ανόρθωση, και η Νέα Σαλαμίνα αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία έχοντας 2 βαθμούς λιγότερους από Απόλλωνα, Διγενή και ΕΝΠ.

Η εξαίρεση ήρθε το 2007-08 όταν η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κέρδισε το πρωτάθλημα και η Νέα Σαλαμίνα υποβιβάστηκε στην Β’ κατηγορία. Μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Άρη ήταν οι τρεις ομάδες που υποβιβάστηκαν. Στο πρωτάθλημα τότε έπεφταν δυο ομάδες απευθείας και άλλη μια στην Β φάση όπου είχαμε τρεις ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Η Νέα Σαλαμίνα τερμάτισε προτελευταία και δεν κατάφερε να διεκδικήσει την παραμονή της ούτε καν στην Β’ φάση.

Φθάνουμε στην σεζόν 2009-10, εκεί που η Ομόνοια είχε κατακτήσει το τελευταίο πρωτάθλημα της πριν το φετινό, με τη Νέα Σαλαμίνα να υποβιβάζεται και πάλι απευθείας από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, χωρίς καν να μπορέσει να διεκδικήσει παραμονή από την Β’ φάση.

Τέλος στη φετινή χρονιά η Ομόνοια θριάμβευσε, επέστρεψε στον θρόνο του πρωταθλητή και οι «Ερυθρόλευκοι» σε μια χρονιά όπου όλα κύλησαν στραβά ήρθε ο κορωνοϊός, έγιναν πολλά πολλά λάθη και στη στελέχωση και στις αλλαγές προπονητών και στη διαχείριση κρίσεων, τελικά ήρθε το μοιραίο και απ’ τη νέα σεζόν η Νέα Σαλαμίνα θα αγωνίζεται στην Β’ κατηγορία.