Κουαρτέτο... χωρίς αντίκρισμα

Είπε «αντίο» στην α΄ κατηγορία με νίκη επί της Καρμιώτισσα η Νέα Σαλαμίνα

Με μεγάλη νίκη αποχαιρέτησε την α’ κατηγορία η Νέα Σαλαμίνα, καθώς κέρδισε στην Πάφο την Καρμιώτισσα με 4-0. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια μία νίκη χωρίς αντίκρισμα. Σκόραρε ο Βάκνγερ που έφτασε τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο 45λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί δίκαια με 2-0. Στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και δεν καταγράφηκε καμία φάση προς τις δύο εστίες.

Μετά το 15λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και πίεσε την Καρμιώτισσα, με αποτέλεσμα στο 17’ να ανοίξει το σκορ με τον Σιαθά. Έγινε μία μακρινή μπαλιά, ο Σιαθάς κατέβασε ωραία και με αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Βαρέλα, ωστόσο ήταν σε θέση οφ-σαιτ και το τέρμα δεν μέτρησε σωστά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίκτυα, με το γκολ να μετρά κανονικά αυτή την φορά. Ο Βαρέλα υποδέχτηκε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Κονφέ και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κίττο για το 0-2.

Μετά το δεύτερο γκολ, η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας εξακολουθούσε να είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις. Έτσι, το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη, παρά τις αλλαγές που έγιναν από την ομάδα της Καρμιώτισσας. Παρόλα αυτά, δεν είχαμε αρκετές φάσεις από τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο 20λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 73ο λεπτό είχαμε το τρίτο γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τόμας Βάγκερ, ο οποίος το έψαχνε από την αρχή του παιχνιδιού. Ο Παύλου εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Τσέχος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Αυτό ήταν το 17ο γκολ για τον Βάγκνερ στο πρωτάθλημα.

Μετά το γκολ είχαμε ακόμα δύο καλές φάσεις, μία για κάθε ομάδα. Πρώτα η κεφαλιά του Παπουή στο 79’ για τη Νέα Σαλαμίνα έφυγε πάνω από την εστία και τρία λεπτά αργότερα ο η κεφαλιά του Χρήστου δεν ήταν στον στόχο.

Το τελικό 0-4 ήρθε στο 89ο λεπτό με ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια με τον Χρήστου. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού, που έκλεισε μία κακή χρονιά για τη Νέα Σαλαμίνα.

Καρμιώτισσα: Κίττος, Χριστοφή, Χρυσοστόμου, Χρίστου, Καψός, Λιασίδης, Γεωργίου, Ορφανίδης, Μιχαήλ, Γενεθλίου, Χαραλάμπους.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Βαρέλα, Λεμέσιος, Παύλου, Βάγκνερ, Πικής, Σιαθάς, Σμοβς, Κονφέ, Χρυσοστόμου, Κυριάκου.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Τελευταία Ενημέρωση