Εθνικός… πρώτος στα ημιτελικά

Πέρασε στους «4» του κυπέλλου με τεσσάρα σε βάρος της ΕΝΠ

Ο Εθνικός επικράτησε με 0-4 σε βάρος της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» και κλείδωσε την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση του κυπέλλου με δύο νίκες σε βάρος των «βυσσινί».

Άδωνη, Μάζουρεκ, Ηλία (με πέναλτι) και Κουμή οι σκόρερ για την ομάδα της Άχνας, που εκμεταλλεύτηκε την τρομερή αποτελεσματικότητά του σε συνδυασμό με την απώλεια μεγάλων ευκαιριών από τους γηπεδούχους πριν και μετά το πρώτο γκολ για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίωρο του αγώνα κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και είχε ως μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή την καλή ομολογουμένως ευκαιρία που έχασε η ΕΝΠ στο 16’, όταν ο Χριστοδούλου σταμάτησε στην κλειστή του γωνία το σουτ του Ντα Σίλβα.

Στο 31’ ο Εθνικός μετουσίωσε σε γκολ την πρώτη του μεγάλη φάση στο ματς, με τον προωθημένο Άδωνη να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιωάννου γέρνοντας την πλάστιγγα της πρόκρισης για τα καλά προς το μέρος της ομάδας του. Παρά την αρνητική για την ίδια τροπή που πήρε το παιχνίδι, πάντως, η ΕΝΠ έβγαλε αντίδραση και είχε φάσεις για να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με μια διπλή ευκαιρία του Ντα Σίλβα και μια σέντρα-σουτ του Ντρέκσα σε 35’ και 39’ αντιστοίχως.

Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, δε, ο διαιτητής Κουμή σφύριξε πέναλτι υπέρ της ΕΝΠ για ανατροπή του Ηλία από τον Χριστοδούλου. Ωστόσο, κλήθηκε να επανεξετάσει τη φάση στο VAR και διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε παράβαση, αλλάζοντας ως αποτέλεσμα την αρχική του απόφαση.

Β’ Ημίχρονο

Οι όποιες ελπίδες της ΕΝΠ για ανατροπή των δεδομένων εξανεμίστηκαν πριν συμπληρωθεί καν ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49’ ο Μάζουρεκ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε επί της ουσίας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Οι δύο προπονητές έδειξαν αυτομάτως διάθεση να διαχειριστούν το παιχνίδι με γνώμονα τις υποχρεώσεις που ακολουθούν για το πρωτάθλημα και προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές βασικών ποδοσφαιριστών τους. Στο 75’, πάντως, ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε ένα ακόμα γκολ και να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη του, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλία μετά από παράβαση που έγινε στον ίδιο από τον Λουσέρο. Το τελικό σκορ, δε, διαμορφώθηκε στο 84’ από τον Κουμή.