Εθνικός... για τους «8» με σούπερ Ντούρις!

Σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα της Άχνας, μετά το 3-1 επί της Δόξας

Σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου πήρε ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος κέρδισε με 3-1 την Δόξα εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των 16 του θεσμού.

Οι Ντούρις με δύο γκολ και Μάριος Ηλία πέτυχαν τα γκολ του Εθνικού, ενώ για την Δόξα μείωσε ο Ντίας προς στο τέλος. Ο επαναληπτικός σε μια εβδομάδα στο Μακάρειο Στάδιο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και να χάνουν τρεις (τουλάχιστον) κλασσικές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα. Ο Βοϊτκόφσκι στο 21' έστειλε την μπάλα άουτ από γύρισμα του Μάριου Ηλία, ενώ ο Ντούρις νικήθηκε από τον Πρινιωτάκη δύο λεπτά αργότερα σε τετ α τετ. Στο 37', ο Πηλέας έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε μόλις άουτ από την εστία του Πρινιωτάκη. Εν τέλει, η ομάδα της Άχνας πήρε προβάδισμα στο 43', όταν ο Μάριος Ηλία ελίχθηκε ωραία από δεξιά, ξέφυγε από την επιτήρηση του Φασουλιώτη και μ' ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0. Από την άλλη, η Δόξα δεν είχε καμιά τελική στο πρώτο ημίχρονο, προβληματίζοντας αρκετά με την εμφάνισή της. Συνεπώς, το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο Δασάκι.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Εθνικό να πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο και να διευρύνει το προβάδισμά του. Στο 52', ο Μίχαλ Ντούρις εκτέλεσε το φάουλ και ο Μίχαλ Ντούρις με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χάρης Κυριάκου έκανε χέρι εντός περιοχής και ο διαιτητής Θωμάς Χατζηβασιλείου υπέδειξε την παράβαση, μέσω on field review στο VAR. Ο Ντούρις ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 3-0. Στη συνέχεια, η Δόξα αντεπιτέθηκε, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με Ασαμόα και Κοβάσεβιτς και τελικά ευτύχησε να μειώσει στο 86' με δυνατό σουτ του Ντίας εντός περιοχής. Αυτό το γκολ δίνει νέο ενδιαφέρον, αν και η ομάδα της Άχνας διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα, ενόψει του επαναληπτικού σε μια εβδομάδα στο Μακάρειο.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη (83' Ταράσοφς), Κ. Ηλία, Μ. Ηλία (90' Ελουντού), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (77' Καρασάουκς), Χολ, Ντούρις

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Πρινιωτάκης, Σάϊθ, Ντίας, Τιτζανί, Ολιβέιρα (58' Μέσκα), Οικονομίδης (71' Ασαμόα), Φασουλιώτης (58' Κοβάσεβιτς), Τραϊτσέφσκι (81' Αντάμοβιτς), Καραμανώλης, Κυριάκου, Σασί (71' Εμπραλίτζε)

Σκόρερ: 43' Μάριος Ηλία, 52' Ντούρις, 57' Ντούρις (πέναλτι)/ 85' Ντίας

Κίτρινες: Χουντόμπιακ, Μάριος Ηλία, Ντούρις, Πηλέας/ Τιτζανί