Τρίποντο «ελπίδας» απ' την άσπρη βούλα

Σημαντική νίκη για τον Εθνικό με 1-0 επί του Ολυμπιακού με πέναλτι που θα συζητηθεί

Ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να φθάσει σε σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 1-0. Σκόρερ για την προσφυγική ομάδα ο Ντούρις με πέναλτι το οποίο ασφαλώς καθώς η επαναληπτική προβολή δεν δικαιώνει την απόφαση του Βασίλη Δημητρίου να υποδείξει παράβαση.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας και μόλις στο 2’ είχαμε την πρώτη καλή τελική για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα μετά από κόρνερ που κέρδισε ο Εθνικός, η ομάδα του Τούτιτς έφυγε στην αντεπίθεση με τον Πεχλιβάνη να πατά περιοχή από αριστερά, αλλά το πλασέ του να περνά μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Εθνικού να απειλήσει με τον Μάριο Ηλία να μπαίνει στην περιοχή, όμως το πλασέ του κόντραρε στον Μανρίκε και έφυγε έξω.

Στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός πίεσε ψηλά και με καλή κυκλοφορία προσέγγισε την περιοχή του Μολ. Στο 14’ μια κεφαλιά του Μάριου Ηλία υποχρέωσε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού σε μια σπουδαία απόκρουση, ενώ ο Ζακπά ανακόπηκε δυο φορές πριν πατήσει περιοχή.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού βλέποντας την αντίπαλη ομάδα να πιέζει έδινε συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του και μετά το 20’ της αναμέτρησης ισορρόπησαν το παιχνίδι. Παρά ταύτα στο 24’ ο Μάζουρεκ απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, βρίσκοντας σε ετοιμότητα ξανά τον Μολ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 30’ όταν για ο Ζάκπα έφυγε μόνος στην περιοχή σε τετ α τετ, όμως για ακόμη μια φορά ο Μολ βγήκε νικητής.

Η φάση όμως που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 43’ όταν ο Ντούρις πάτησε περιοχή από δεξιά, τον ακολούθησε ο Σαμπίνια, ο παίκτης του Εθνικού βρέθηκε στο έδαφος και ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε πέναλτι. Απ’ την επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή ικανή για ανατροπή. Το VAR κάλεσε τον Βασίλη Δημητρίου για να αλλάξει απόφαση όμως αυτός παρέμεινε στην αρχική του εκτίμηση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούρις ο οποίος νίκησε τον Μολ και έγραψε το 1-0.

Το 1-0 ήταν και το σκορ πρώτου ημιχρόνου με την ομάδα του Ράζντρε να πατά καλύτερα και να παίρνει το προβάδισμα με μια φάση που θα συζητηθεί.

Β’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 48’ όταν ο Μανρίκε άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Κονφέ, με τον πρώτο να κάνει το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνά δίπλα απ’ την εστία του Χριστοδούλου. Δυο λεπτά αργότερα ο Τιάγκο βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του έφυγε πάνω απ’ την εστία.

Ο ρυθμός διατηρήθηκε στα επόμενα λεπτά, χωρίς ωστόσο να υπάρχει η μεγάλη φάση. Στο 67’ ο Κουντόμπιακ έψαξε με μπαλιά τον Ζάκπα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Μολ να φεύγει εκτός περιοχής και με το κεφάλι να διώχνει τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Κα βρέθηκε σε θέση βολής για την ισοφάριση όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Στο 70’ ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Κα έκανε μια συρτή μπαλιά από δεξιά, η μπάλα έφυγε απ’ τον Χριστοδούλου, όμως ο Μακρής με προβολή προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Κα βρήκε έτοιμο τον Χριστοδούλου. Στο 86’ ο Κα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά πάτησε περιοχή, έδωσε τη μπάλα στον Γουίλσον, ο οποίος από πολύ ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να σημαδέψει την εστία.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να γυροφέρνει την περιοχή του Εθνικού, όμως η ομάδα του Ράζντρε είχε σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, καθαρό μυαλό κι έτσι κατάφερε να πανηγυρίσει ένα τρίποντο που της δίνει ελπίδες για παραμονή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εθνικός Άχνας (Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία (Ιωάννου 71'), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Μάζουρεκ (Κουμής 91'), Χολ, Ντούρις

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια, Σάλι (Κα 61'), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ (Γουίλσον 74'), Ντιανέ, Νάνι, Κυριάκου, Μανιάς (Μακρής 45'), Τιάγκο (Γκουστάβο 61')

Σκόρερ: Ντούρις / -

Κίτρινες Κάρτες: Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Άδωνη / Ντιανέ, Σάλι, Κυριάκου, Κα

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση