Εθνικός Άχνας - Ολυμπιακός 1-2: Πρώτο διπλό μετά από τέσσερα χρόνια

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Τεράστια διπλό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε του Εθνικού με 1-2 στο Δασάκι της Άχνας. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ επέστρεψε πέτυχε ένα μεγάλο διπλό το οποίο μάλιστα ήταν το πρώτο μετά από τέσσερα και βάλε χρόνια, όταν τότε η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε της Πάφου στο Παφιακό. Από την άλλη ο Εθνικός γνώρισε ακόμα μια ήττα σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 1’ ο Κιπιάνι μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το γύρισμα αλλά ο Κυπριανού δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 3’, όταν μετά από κόρνερ του Κάστρο ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Και αφού ο Ολυμπιακός προειδοποίησε στο 10’ και έπειτα από ωραία μπαλιά του Σαμάρα, ο Τόρες με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκατίνοφ και έγραψε το 0-1. Στο 15’ ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει στο τέρμα του Ολυμπιακού, όμως το σουτ του Πιντσέλι έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 19’ όμως του αγώνα ο Ολυμπιακός έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Κάστρο να δοκιμάζει το πόδι του από αρκετή απόσταση και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Μπογκατίνοφ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κιπιάνι δοκίμασε από πολύ μακριά το πόδι, με τη μπάλα όμως να φεύγει αρκετά έξω από την εστία του Ολυμπιακού. Στο 38’ ο Χάτζιαρος προσπάθησε με μια μπαλιά σουτ να νικήσει τον Χίντι, όμως ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έδιωξε σε κόρνερ. Ένα κόρνερ το οποίο προσπάθησε να εκτελέσει απευθείας ο Πιντσέλι, όμως η φάση δεν μέτρησε μιας και υπήρξε φάουλ στον Χίντι. Στο 41’ ο Σαμάρας έκανε μια εξαιρετική μπαλιά, ο Μπογκαντίνοφ έκανε λανθασμένη έξοδο, και ο Τόρες με κεφαλιά έχασε σπουδαία ευκαιρία. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με στόχο να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός Άχνας. Μόλις στο 48’ ο Κιπιάνι μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Χίντι. Στο 52’ ο Κιπιάνι έκανε το γύρισμα στην περιοχή του Ολυμπιακού, και ο Πιντσέλι με ωραία σουτ έγραψε το 1-1. Στο 59’ ο Μιγκελίτο έκανε την ωραία μπαλιά, ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπογκαντίνοφ. Δυο λεπτά αργότερα ο Παχίπης έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Κάστρο, ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι από τον Μπογκαντίνοφ και με ένα εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-2 για την ομάδα της Λευκωσίας. Στο 77’ ο Τσικάνσκι έκανε την ωραία μπαλιά, ο Φιλίποφ την προβολή με την μπάλα όμως να φεύγει έξω από την εστία του Χίντι. Στο 83’ ο Γκαβρίλα βρέθηκε μόνος στην περιοχή και αμαρκάριστος στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το γυριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 88’ ο Αρέστη έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Χίντι έσωσε.

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χάτζιαρος, Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού, Τσικάνσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Ντόβμπνια

Ολυμπιακός: Χίντι, Πουγιούκκας, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Παχίπης, Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση

3X3 με το... καυτό δίδυμο (vid)

Ο Εθνικός με γκολ των Καμπρέρα και Ηλία επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στα ...