Ερμής – Δόξα 1-1: Ίσια μοιρασιά για τις δυο ομάδες

Όλα ίσα στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή»

Ερμής και Δόξα έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Δίκαιο το αποτέλεσμα με τις δυο ομάδες να θέλουν και να προσπαθούν για τη νίκη. Ο Ζατλ άνοιξε το σκορ στο 73ο λεπτό με τον Ταραλίδη να φέρνει το ματς στα ίσα στο 78ο λεπτό. Στους 11 βαθμούς η Δόξα ενώ ο Ερμής στους 7.

Το παιχνίδι:

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0. Η Δόξα μπήκε δυνατά στα πρώτα 10 λεπτά αλλά στην συνέχεια ο Ερμής ισορρόπησε τον αγώνα και έκτοτε είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων. Αρχικά στο 17ο λεπτό ο Κεϊτά βρέθηκε φάτσα με τον Γκρέμπσλ όπου άργησε να κάνει το πλασέ δίνοντας την δυνατότητα στον κήπερ της Δόξας να του κλείσει το οπτικό πεδίο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε και την μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή του κήπερ της Δόξας κάνοντας ένα δυνατό σουτ. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σταματώντας στο δοκάρι, στη συνέχεια ο Μαύρου σκόραρε αλλά σωστά όπως φάνηκε και από το επαναληπτικό ριπλέι ήταν σε θέση οφ σαϊντ. Σε γενικές γραμμές οι δυο ομάδες ήταν πολύ καλά στημένες στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας κάθε περιθώριο για επίθεση στον αντίπαλο.

Β' Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν βαρετό μιας και οι δυο ομάδες είχαν πολύ αμυντικό προσανατολισμό. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στο χώρο του κέντρου με τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων να κάνουν αρκετά και αν επάλληλα λάθη. Οι δυο προπονητές προσπάθησαν να κάνουν πιο επιθετικές τις ομάδες τους φρεσκάροντας τις με ποδοσφαιριστές από τον πάγκο. Δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο μέχρι που ο Ζατλ έκανε το 0-1 για την Δόξα. Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης ετά από εξαιρετική ενέργεια του Περέιρα από δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Ζατλ μόνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η απάντηση από τον Ερμή ήταν σχεδόν άμεση αφού ο Ταραλίδης 78ο λεπτό με δυνατό σουτ. Πήγε να φέρει τα πάνω κάτω αμέσως ο Ερμής με τον Γκρεμπσλ να λέει όχι σε ένα εκπληκτικό σουτ του Μαύρου από πλάγια στην περιοχή. Φάνηκε και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού πως ήθελαν την νίκη οι δυο ομάδες αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο που ανέβασαν στροφές ήταν και αρκετά κουρασμένοι.

Ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες πάλεψαν για να πάρουν το τρίποντο. Ελαφρός καλύτερος ο Ερμής στο πρώτο μέρος που βρήκε και δοκάρι αλλά και άτυχος στις δυο μεγάλες φάσεις με τον Κεϊτά. Στην επανάληψη η Δόξα ήταν καλύτερη και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στην πρώτη φάση που βρήκε ο Ερμής στο δεύτερο μισό κατάφερε να σκοράρει. Ένα απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα και για τις δυο ομάδες.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ο Περέϊρα από πλευράς Δόξας έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και κάλυψε με απόλυτη επιτυχία ολόκληρο το δεξί άκρο της Δόξας. Ήταν ο ποδοσφαιριστής που έδωσε την ασίστ στον Ζατλ αφού μαζί με τον μέσο της Δόξας ήταν από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν.

Ο Γιάννης Ταραλίδης ήταν με λίγα λόγια ο απόλυτος αρχηγός του Ερμή. Ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε την διαφορά όσο και στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Σκόραρε ίσως το τέρμα της αγωνιστικής με ένα εκπληκτικό σουτ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δεν ήταν και στην καλύτερη του μέρα ο Φινλανδός επιθετικός της Δόξας. Ο Σαντίκ σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του και να φανεί επικίνδυνος παρά μόνο σε μια σέντρα του Περέϊρα που δεν πρόλαβε καν να βρει την μπάλα.

Ο Κεϊτά είχε δυο τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ειδικά το πρώτο τέτ-α-τετ με τον Γκρέμπσλ ήταν από τις φάσεις που λες «δεν μπορεί να χαθεί». Και όμως κατάφερε να το χάσει.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ:

Ερμής (Ντε Τέους): Μπήκε πολύ διαβασμένος στο παιχνίδι και έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το μεγάλο κίνδυνο της Δόξας τον Σαντίκ. Προσπάθησε στο τέλος μετά που έφερε το παιχνίδι στα ίσα να πάρει τη νίκη φορτώνοντας την επίθεση του. Αν ο Κεϊτά είχε καλύτερα τελειώματα μάλλον θα έπαιρνε τη νίκη.

Δόξα (Χατζηλούκας): Διάβασε το παιχνίδι πολύ καλά και έδωσε έμφαση στο χώρο του κέντρου προσπαθώντας να παίξει από τα άκρα με τους γρήγορους Κάρλος και Χατζηβασίλη. Η ομάδα του ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Λίγο η κακή αμυντική συμπεριφορά του στοίχησε στη φάση του τέρματος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ο Τιμόθεος Χριστοφή είχε ένα ήσυχο παιχνίδι αφού το χαμηλό τέμπο των ποδοσφαιριστών τον βοήθησε. Υπήρξαν σκληρά μαρκαρίσματα κατά την διάρκεια του αγώνα και με τις κίτρινες κάρτες που έδωσε σταμάτησε το επικίνδυνο ποδόσφαιρο.