Ερμής - Ανόρθωση 2-1: Παρέμειναν στο «παιχνίδι» της παραμονής οι «φτεροπόδαροι» (vid)

Την πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερις μήνες πέτυχαν οι γηπεδούχοι

Αυτός που καιγόταν για βαθμούς στον σημερινό αγώνα ήταν ο Ερμής και το πέτυχε. Οι «φτεροπόδαροι» πήραν την νίκη με 2-1 επί της Ανόρθωσης στο N. Papas Group - Αμμόχωστος-Επιστροφή για την 1η αγωνιστική της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Ο Ταραλίδης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Μπουλά στην επανάληψη (64΄) να αυξήσει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 84ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Ντούρις αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο με συνέπεια να παραμείνει μέχρι το τέλος το 2-1.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ εντός εστίας ανήκε στον Ερμή. Στο 6΄ ο Ντεβέσα δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής το οποίο όμως μάζεψε εύκολα ο Δημητρίου. Στο 11΄ ο Λαβόρδε, μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, τράβηξε τον Λαγό εντός περιοχής με τον Αβραάμ Τσούκκα να δείχνει την «άσπρη βούλα». Έτσι, στο 12ο λεπτό ο Ερμής κατάφερε, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταραλίδη να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια, τα σουτ που επιχείρησαν οι Λαγός στο 19ο και Ταραλίδης στο 21ο λεπτό κατέληξαν εκτός εστίας. Στο 32΄ ο Ερμής έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και 2ο γκολ όταν ο Ντεβέσα, από πολύ κοντά και μετά από πάσα του Κατσιατή, δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ. Στην συνέχεια της φάσης, το σουτ των γηπεδούχων έφυγε ψηλά. Στις καθυστερήσεις του Α΄ μέρους ο Πράνιτς με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αραμπατζή.

Β΄ Ημίχρονο: Πρώτη απείλησε στην επανάληψη η Ανόρθωση. Στο 56΄ ο Κυριάκου σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά ο Αραμπατζής έδιωξε με τα πόδια. Στο 64ο λεπτό ο Ερμή πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων μετά από προσωπική ενέργεια και εκτέλεση του Μπουλά που έφυγε στην κόντρα. 75 Ο Λαβόρδε σύγκλινε και έκανε το χαμηλό σουτ εκτός περιοχής που είχε πορεία όμως εκτός εστίας. Η Ανόρθωση κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 84ο λεπτό με τον Ντούρις οποίος με ωραία κεφαλία έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα για το 2-1. Ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρηση σε φάση στην οποία υποδείχθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, ο Κατσαράβα δεν κατάφερε, από κοντά, να πλασάρει τον Αραμπατζή σε σέντρα που δέχτηκε στο 2ο δοκάρι.

Κοουτσάρισμα:

Μιχαήλ (Ερμής): Ο Κύπριος προπονητής άρχισε τον αγώνα με δυο νέα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος της περασμένης εβδομάδας. Εκτός έμειναν οι Μπανούσης και Μακρίεφ τη θέση των οποίων πήραν οι Ντεβέσα και Κουατσίκα. Η αποβολή του Λαγού στο 38΄ τον ανάγκασε να μετατρέψει το 4-2-3-1 σε 4-4-1 και να κοιτάξει την διαφύλαξη του σκορ με στόχο την απειλή στην κόντρα. Το κατάφερε με επιτυχία και πήρε μια σημαντική νίκη.

Στρέπελ (Ανόρθωση): Με τρεις αλλαγές, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα της Ανόρθωσης, παράταξε την ομάδα του ο Ολλανδός τεχνικός. Τη θέση των Εγγλέζου, Κοφί και Στρούνα πήραν σε σχηματισμό 3-4-3 οι Ράγιος, Μπεσάτ και Ιωάννου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς στο ματς, αλλά πέρα από το δοκάρι του Πράνιτς δεν κατάφερε να επειλήσει στο Α΄ μέρος. Με την ανάπαυλα πέρασε τον Κυριάκου και στη συνέχεια τον Ντούρις ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Μείωσε στο 84ο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο.

Διακριθέντες:

Ερμής: Καλή παρουσία είχε ο Μπουλά που με την ταχύτητά του βοήθησε αρκετά την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι, ενώ σκόραρε στο 64΄ για το 2-0 του Ερμή.

Ανόρθωση: Μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 58΄ και σκόραρε ο Ντούρις. Δύσκολα βρίσκεις κάποιον ποδοσφαιριστή της Κυρίας που να ξεχώρισε.

Απογοητεύσαντες:

Ερμής: Συνολικά είχαν καλή εικόνα οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων. Ο Λαγός θα μπορούσε να παίξει περισσότερο με μυαλό και να μην πάρει την 1η κάρτα στο δυνατό φάουλ που έκανε.

Ανόρθωση: Πίσω σε απόδοση ήταν σήμερα οι παίχτες της Ανόρθωσης. Απέναντι σε 10 αντιπάλους δεν κατάφεραν να φτιάξουν τις φάσεις που αναμενόταν και μοιραία έχασαν.

Διαιτησία: Αρκετή «δουλειά» είχε σε όλο το παιχνίδι ο Αβραάμ Τσούκκας και οι βοηθοί του. Στη φάση του 28΄ λανθασμένα έδωσε κίτρινη κάρτα στον Μπουλά καθώς ο Πράνιτς τον ανατρέπει, αλλά εκτός περιοχής. Η αποβολή στον Λαγό κρίνεται αυστηρή. Λανθασμένα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο Α΄ μέρος ο Στεφανέλι. Στη φάση που κέρδισε το πέναλτι για το 1-0 ο Ερμή υπήρξε τράβηγμα από τον Λαβόρδε. Σωστά δεν έδωσε πέναλτι στις φάσεις που διαμαρτυρήθηκαν οι δυο ομάδες (Ο Ερμής στο 49΄ και ο Λαβόρδε στο 59΄). Λανθασμένα υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο Καρσαράβα στην καλή φάση της Ανόρθωσης στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ερμής (Μιχαήλ): Αραμπατζής, Πουτζιουρή, Ταραλίδης, Κατσιατής (Μπανούσης 81΄), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Φυλακτού 62΄), Ψάλτης, Κουατζίκα, Λαγός, Ενγκαγκά, Μπουλά (Μαλόν 89΄).

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Σίντεφελντ, Κατσαράβα, Ράγιος, Μπεσάτ, Μπουφ, Βικτόρ, Λαβόρδε, Πράνιτς (Οικονομίδης 69΄), Ιωάννου (Κυριάκου 46΄), Στεφανέλι (Ντούρις 58΄).

Σκόρερ: Ταραλίδης (12΄), Μπουλά (64΄) / Ντούρις (84΄)

Κίτρινες κάρτες: Μπουλά, Ενγκαγκά / Λαβόρδε, Ντούρις

Αποβολές: Λαγός (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Αβραάμ Τσούκκας