Αλκή-Ερμής 0-2: Έκαναν «σεφτέ» οι «φτεροπόδαροι» (vid)

Δυο γκολ από δυο στημένα για την ομάδα του Κώστα Καϊάφα

Πραγματοποιώντας μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση, ο Ερμής κέρδισε με 2-0 την Αλκή στο «Αμμόχωστος» και έκανε «σεφτέ» στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη.

Οι «φτεροπόδαροι» προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό μετά από μια εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνιουκ και ένα ολέθριο λάθος του Πάρντο. Το γκολ πιστώθηκε τελικά στον ΒελγοΙσπανό ως αυτογκόλ. Το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Κατσιατής με κεφαλιά. Προβλημάτισε η Αλκή με την παρουσία της.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ερμής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξε τις προθέσεις του από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Αραδίππου κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με μια εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνιουκ. Η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του Πάρντο, ο οποίος φέρει τεράστια ευθύνη για το γκολ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ερμής έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ όμως το πλασέ του Γεωργίου δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 21ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Μποντό. Στο 34’ ο Ερμής απείλησε με ένα σουτ του Φυλακτού το οποίο απόκρουσε ο Πάρντο. Η μοναδική καλή στιγμή της Αλκής στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 45’ με ένα πλασέ του Ηλία από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή το οποίο απόκρουσε ο Αραμπατζής. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ερμής έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κεϊτά ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση μέσα στην περιοχή.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη ήταν για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Στο 54’ ο Μαρτίνιουκ έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από αριστερό δοκάρι του Πάρντο. Η Αλκή «άγγιξε» το γκολ στο 61’ η τύχη της γύρισε την πλάτη. Ο Φλόρες έπιασε τη γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με ένα άστοχο σουτ από τον Γκαντάνσια.

Στο 74’ ο Ερμής ζευγάρωσε τα τέρματα του με άλλη μια στημένη φάση. Ο Κατσιατής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνιουκ, δίνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 76’ η Αλκή απείλησε με ένα σουτ του Σπόλιαριτς το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι φτερόπεδαροι δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις στο τελευταίο τέταρτο όμως το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΣΑΚΚΑΣ (ΑΛΚΗ): Το πλάνο που επέλεξε ο Κώστας Σακκάς δεν βγήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, λόγω του γρήγορου γκολ που πέτυχε ο Ερμής. Η Αλκή είχε μια κάκιστη κυκλοφορία της μπάλας στο σημερινό παιχνίδι.

ΚΑΪΑΦΑΣ (ΕΡΜΗΣ): Ο προπονητής του Ερμή παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-3-3. Η ομάδα τη Αραδίππου κέρδισε τη μάχη στο χώρο του κέντρου και κυριάρχησε στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΛΚΗ: Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Μπελεμεϊρί ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο.

ΕΡΜΗΣ: Ο Μαρτίνιουκ ήταν ο κορυφαίος και πολυτιμότερος παίκτες του Ερμή. Ο Ουκρανός ταλαιπώρησε αφάνταστα την άμυνα της Αλκής ενώ είχε συμμετοχή και στα δυο γκολ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΛΚΗ: Ο Ούρκο Πάρντο υπέπεσε σε ένα ολέθριο λάθος στο 11ο λεπτό που επέτρεψε στον Ερμή να προηγηθεί στο σκορ.