Σκούπισε... και περιμένει ΑΠΟΕΛ

Χωρίς πολλά... πολλά η Ομόνοια επικράτησε του Ερμή και πλέον από ψηλά περιμένει

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής, η Ομόνοια κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Τσέποβιτς (32’) μετά από σέντρα του Λέζιακς, ενώ το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε από τον Ασάντε (44’), που πήρε από τον Γκόμες.

Σαφώς ανώτεροι από τους «φτεροπόδαρους» ήταν οι φιλοξενούμενοι, που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ κατέγραψαν και τις περισσότερες ευκαιρίες. Άξιο αναφοράς για την ομάδα της Λευκωσίας ότι αποχώρησαν ως τραυματίες οι Τσέποβιτς και Γκόμες.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια έφτασε τους 53 βαθμούς και ανέβηκε εκ νέου στη κορυφή. Οι «πράσινοι» περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα από το ντέρμπι της Λεμεσού που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα. Στη 12η θέση με 24 βαθμούς παρέμεινε ο Ερμής.

Α’ Ημίχρονο

Σαφώς καλύτερη ήταν στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, που υπερείχε έναντι του Ερμή, ο οποίος αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Καικέ δύο φορές.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 7’, με ένα μακρινό άστοχο σουτ του Γκόμες. Επίσης, στο 18’ ο Ασαντέ έφυγε στη πλάτη της άμυνας, αλλά στη προσπάθεια του περάσει τον Καικέ, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κατάφερε να διώξει.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «πράσινοι» γίνονταν πιο απειλητικοί και στο 29’ καταγράφηκε η πρώτη τελική στο στόχο, με σουτ του Κούσουλου εκτός περιοχής, όμως ο Καικέ μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ασαντέ να σουτάρει από πλάγια θέση εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ερμή

Στο 32’ η πίεση της Ομόνοιας απέφερε καρπούς, καθώς μετά από σέντρα του συνήθη ύποπτου, Γιαν Λέζιακς, ο Μάρκο Τσέποβιτς με μια υποδειγματική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Σέρβου επιθετικού, ο Ερμής προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και απείλησε στο 41’ με ένα σουτ του Καραγκούνη εκτός περιοχής. Ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Ασάντε στο 44’. Μετά από σέντρα του Γκόμες, ο Γκανέζος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη κλειστή γωνία του Καικέ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ερμής προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και ήταν η ομάδα που είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, στο 53’ μετά από αξιόλογη ατομική ενέργεια, ο Κύπρου σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Φαμπιάνο απόκρουσε εντυπωσιακά.

Έξι λεπτά αργότερα η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες με τον Τιάγκο να σουτάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα από τον Χούμποτσαν.

Η μοναδική καλή στιγμή που σημειώθηκε μετά το άστοχο σουτ του Τιάγκο, ήρθε στο 90', όταν ο Γκάταριτς επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο φώναξε και πάλι παρών.

Πέρα από τις λιγοστές φάσεις που σημειώθηκαν στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλός, ενώ η Ομόνοια συνέχισε να έχει τον έλεγχο.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως αποχώρησαν ως τραυματίες οι Τσέποβιτς και Γκόμες. Επίσης πόνους έδειξε να αντιμετωπίζει και ο Φαμπιάνο, ο οποίος όμως ολοκλήρωσε κανονικά το παιχνίδι.

Highlight: Το γκολ του Τσέποβιτς που ουσιαστικά «έλυσε» τα πόδια των παικτών της Ομόνοιας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ερμής (Ν. Μαρτίδης): Καϊκέ, Καραγκούνης, Καισερλίδης (46' Σάντο), Μέιρα (77' Παπαθανασίου), Κύπρου (63' Αλαμπρίτης), Ντίαζ (52' Γκάταριτς), Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Γκόμες (77' Παναγιώτου), Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Τσέποβιτς (46' Παπουλής), Τιάγκο (86' Τζιωνής), Λοΐζου (86' Μποτεάκ), Ασάντε (86' Ντουρίς).

Σκόρερ: - / 32' Τσέποβιτς, 44' Ασαντέ.

Κίτρινες: 43' Σιντιμπέ / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος.