Βάγκνερ, η... ψυχή του πάρτι!

Ο Σιαθάς έκανε την αρχή, ο Τσέχος την έβγαλε απ' τη δύσκολη θέση

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Χαρούμενα γενέθλια για την Νέα Σαλαμίνα, που ως τυπικά φιλοξενούμενη, κέρδισε τον Ερμής στο «Αμμόχωστος» με 2-1. Οι «φτεροπόδαροι» άνοιξαν το σκορ με τον Ρουσιά (62’), όμως η ομάδα της Αμμοχώστου ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με γκολ των Σιαθά (78’) και Βάγκνερ (85’).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 32 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού στους πέντε. Στους 25 βαθμούς και στην 12η θέση παρέμεινε ο Ερμής.

Α΄ Ημίχρονο

Μέτριο σε θέαμα και κακό σε ο ρυθμό ήταν στη μεγαλύτερη του διάρκεια το πρώτο μέρος.

Ο Ερμής κράτησε περισσότερο μπάλα, όμως οι ευκαιρίες που έφτιαξε δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Βεσελόφσκι. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα έδειξε δυσκολία στην δημιουργία φάσεων, αλλά ταυτόχρονα ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 31’ με ένα άστοχο σουτ του Μέιρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πορτογάλος σημείωσε και την πρώτη τελική στον στόχο, χωρίς όμως να απειλήσει τον Βεσελόσκι, ο οποίος μπλόκαρε με ευκολία.

Στο 38’ οι «φτεροπόδαροι» είχαν νέα τελική, με άστοχη κεφαλιά του Ντίας, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ που έκανε ο Βάλπορτ στο 39’.

Όλα αυτά μέχρι και το 44’, όταν η Νέα Σαλαμίνα έχασε κλασική ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Σεργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βάγκνερ από το ύψος του πέναλτι έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Καικέ να διώξει εντυπωσιακά.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα, που κράτησε περισσότερο μπάλα και πίεσε για να ανοίξει το σκορ.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 52', για παράβαση του Βαλπόρτ πάνω στον Σεργίου, όμως ο Τιμόθεος Χριστοφή είδε ξανά τη φάση και υπέδειξε σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Παρά τις προσπάθειες τους, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Καικέ, σε αντίθεση με τον αντίπαλο τους που στην πρώτη του τελική στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 62’ ο Κύπρου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ρουσιάς ανενόχλητος από το ύψος της περιοχής τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν υπεροχή στη κατοχή της μπάλας και να ψάχνουν κενούς χώρους για να απειλήσουν την εστία του Καικέ.

Οι προσπάθειες των «ερυθρολεύκων» απέφεραν τελικά καρπούς στο 79’, όταν μετά από σέντρα του Μπρένο, ο Σιαθάς αφού κοντρόλαρε ωραία τη μπάλα, ακολούθως πλάσαρε εκπληκτικά τον Καικέ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απόκρουσε εντυπωσιακά στο διαγώνιο δυνατό σουτ του Ντανίλο, όμως στο 85’ δεν έδιωξε σωστά στο σουτ του Τσουκαλά και ο Βάγκνερ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως ο Ρουσιάς μόνος εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Highlight: Η λανθασμένη απομάκρυνση του Καικέ στο 85’, που έδωσε την ευκαιρία στον Βάγκνερ να σκοράρει και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ερμής (Ν. Μαρτίδης): Καϊκέ, Χολτ, Καραγκούνης (86' Κοβάσεβιτς), Σιντιμπέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Γκάταριτς (71' Σάντο), Φερνάντες, Ντίας (86' Παπαθανασίου), Βαλπόρτ (58' Κύπρου), Ρουσιάς.

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (63΄Μπρένο), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Μούστιβαρ (36' Τσουκαλάς), Κονφέ, Οσέι, Ντουβεντρού (63' Σιαθάς), Ντανίλο, Βάγκνερ (88' Ανδρέου).

Σκόρερ: 61' Ρουσιάς / 78' Σιαθάς, 85' Βάγκνερ.

Κίτρινες: 90' Σιντιμπέ / 45' Οσέι, 48' Ντανίλο.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.