Τον ξέρανε με ένα τούβλο!

Σπουδαίο «τρίποντο» η ΕΝΠ με γκολάρα του Πανός

Πολύ σημαντική νίκη για την Ένωση που επικράτησε του Ερμή με 1-0 στο «Τάσος Μάρκου» για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πανός με φοβερό σουτ από απόσταση. Με την νίκη της αυτή η Ένωση πιάνει τον ΑΠΟΕΛ στους 24 βαθμούς, ενώ ο Ερμής έμεινε στους 21.

Α’ Ημίχρονο

Προσεχτικά μπήκαν στο ματς οι δυο ομάδες, που θέλησαν να κρατήσουν μπάλα και να αντεπιτεθούν για κάποια τελική προσπάθεια.

Στο 20ο λεπτό η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Πανός που με ασύλληπτο σουτ σκόραρε ένα φοβερό γκολ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 33’ ο Ερμής απείλησε με το σουτ του Φόλπρεχτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα, αλλα η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Λίγα λεπτά μετά, ο Φελίπε επιχείρησε μακρινό σουτ για τους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Καϊκέ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 47’ ο Ερμής έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ρουσιά που έκανε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Γκατσέφσκι έσωσε την εστία του. Στο 62’ ο Ντένινγκ έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε εκτός, στην πρώτη φάση της Ένωσης στο 2ο ημίχρονο.

Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά με την Ένωση να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο, Ντένινγκ (Μαρκόφσκι 80'), Θεοδώρου, Μπαρμπόσα (Μουλαζίμης 75'), Πανός, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ (Ντίας 82'), Μέιρα (Γκάταριτς 46'), Ρουσιάς, Φόλπρεχτ, Κοβάσεβιτς (Κύπρου 66'), Βάλπορτ (Γεωργίου 66'), Χολτ, Κυριακίδης (Παπαθανασίου 76'), Σιντιμπέ

Σκόρερς: Πανός /-

Κίτρινες Κάρτες:  Νγκο, Μπάλαζιτς, Κυριάκου / Κοβάσεβιτς, Φόλπρεχτ, Γκάταριτς