Β' Κατηγορία: Προχώρησαν νικηφόρα οι πρωτοπόροι

Δεν είχαν απώλειες βαθμών

Με τις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Συνεχίζει να είναι έντονος ο συναγωνισμός στον όμιλο των ομάδων που βρίσκονται στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Η κατάταξη Άρης 39, ΠΑΕΕΚ 39, Οθέλλος Αθηαίνου 39, Αγία Νάπα 38 βαθμοί.

Ο Άρης στο Τσίρειο Στάδιο με γκολ του Σικόρσκι στο 37ο λεπτό, νίκησε με 1-0 την Ομόνοια Ψευδά, Η ΠΑΕΕΚ νίκησε στην έδρα της με 3-1 την Ομόνοια Αραδίππου. Στο 9ο λεπτό ο Καπαρτής άνοιξε το σκορ για την ΠΑΕΕΚ και στο 14ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-0. Ο Τιμέρμανς με απευθείας κτύπημα φάουλ στο 49ο λεπτό πέτυχε το 3-0 και λίγο αργότερα ο Καλλής μείωσε σε 3-1.

Ο Οθέλλος Αθηαίνου νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Αναγέννηση Δερύνειας από γκολ του Κουμουρή. Η Αγία Νάπα με γκολ του Σαλίφ στο 46ο λεπτό νίκησε με 1-0 την Αλκή Ορόκλινης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Άρης - Ομόνοια Ψευδά 1-0 (37′ Σικόρσκι)
ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα - ΠΟ Ξυλοτύμπου 2-1 (56′ Μουζακίτης, 75′ Πάντος / 4′ Πεδρίνιο)
Αναγέννηση Δερύνειας - Οθέλλος Αθηαίνου 0-1 (47′ Κουμουρής)
Ονήσιλος Σωτήρας - Αχυρώνας Λιοπετρίου 3-1 (33′ Ράμος, 36′ Ντίντακ, 56′ Λεάντρο / 86′ Κουμάσης πεν.)
Ακρίτας Χλώρακας - ΘΟΪ Λακατάμιας 3-1 (7′ Ζήνωνος, 37′ Χριστοδούλου, 52′ Μιχαήλ / 18′ Άντερσον)
Αγία Νάπα - Αλκή Ορόκλινης 1-0 (46′ Σαλί)
ΠΑΕΕΚ - Ομόνοια Αραδίππου 3-1 (9′, 14′ πεν. Καπαρτής, 48′ Τίμερμανς / 50′ Καλλής)
ΑΣΙΛ - Κούρης Ερήμης 1-0 (21′ Ράνος)

Ο αγώνας Διγενής Ακρίτας Μόρφου - ΑΕΖ (21η αγωνιστική) θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 1η Μαρτίου και ώρα 18:00. Με τη στήριξη της ΚΟΠ θα μεταδοθεί απευθείας από τη Cytavision.