Β’ Κατηγορία: Πρεμιέρα με σούπερ εκπλήξεις

Ήττα-σοκ για τον Ολυμπιακό, γκέλα για τον Εθνικό

Μεγάλες εκπλήξεις με το καλημέρα στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τον Ακρίτα στην έδρα του. Το γκολ για την ομάδα της Χλώρακας πέτυχε ο Νικολάου στο 65ο λεπτό. Η ομάδα του Κώστα Μαλέκου έχασε πέναλτι στο 78' με τον Ρομό.

Ολυμπιακός (Μαλέκος): Γιωργαλλιδης, Αντωνίου(60′ Μίνγκος), Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Σάββα, Τόμας(74′ Ανδρέου), Νάνι, Ράμος(67′ Γιωρκάτζιης), Οππονγκ, Ροτζέριο, Ρoμό.

Ακρίτας Χλώρακας (Ευθυμίου): Καπετάνος, Φιλίππου, Παχταλιάς, Χριστοφίδης, Λουκαΐδης(79′ Σωκράτους), Μακρής, Μιχαήλ, Μουτίνιο, Νικολάου, Μακρής Χ.(58′ Οκόγιε), Γκάμπριελ(90′ Φιλίππου).

Ο Εθνικός Άχνας εξήλθε ισόπαλος 1-1 με τον Διγενή Ορόκλινης στο Δασάκι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 66' με τον Μπολμποσιάν και κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 89ο λεπτό όμως ο Εντουάρντο Πιντσέλι σκόραρε στο 90' και έσωσε το βαθμό για την ομάδα της Άχνας. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εθνικός σκόραρε με τον Ρόγκατς όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχτηκε επιθετικό φάουλ από τον διαιτητή, εν μέσω έντονων διαμαρτυριών, οι οποίες συνεχίστηκαν και μετά το τέλος του αγώνα.

Εθνικός (Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Φοινίρης (81′ Θεράποντος), Κυπριανού (86′ Ηλία), Σίντνεϊ (58′ Πιντσέλι), Γκλιγκόροφ, Καπαρτής, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου.

Διγενής Ορ. (Θεοδώρου): Κωνσταντίνου, Κουμάσης, Ρολφ, Αποστόλου, Μπολμποσιάν, Άντερσον, Σορέλ, Χαπέσιης (77′ Θεοδώρου), Νικολάου (65′ Σιήκκης), Βελκόβ (81′ Ντιμιτρόφ), Πιτσιλλίδης.