Β’ Κατηγορία: Καλπάζει ο Ολυμπιακός του Μπούις

Γκέλαρε στην έδρα της η Αναγέννηση, νίκη με ανατροπή για την Αγία Νάπα

Με πέντε αγώνες της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα η δράση στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας νίκησε την ΜΕΑΠ με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρόμο και Ράμος. Οι «μαυροπράσινοι» μετρούν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Φάτζιο Μπούις στον πάγκο.

Ο Ακρίτας Χλώρακας νίκησε με 3-0 την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας στην έδρα του. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Οκόγιε, Μακρής και Νικολάου.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε η Αγία Νάπα στην έδρα του ΘΟΪ Λακατάμιας, επικρατώντας με 2-1 και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρομέρο ο οποίος σκόραρε δυο τέρματα. Το ΘΟΪ είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Χοβσεπιάν. Αυτή είναι η πρώτη φετινή νίκη των «πορτοκαλί» στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ελλαδίτης Σπύρος Μπαξεβάνος συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της Αγίας Νάπας.

Η Καρμιώτισσα νίκησε με 2-1 στην έδρα της τον Ονήσιλο χάρη στα γκολ των Βαττή και Θανελλά. Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Παπαθανασίου. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χριστοφή στο 83ο λεπτό.

Ισόπαλο 2-2 τέλειωσε το επεισοδιακό παιχνίδι ανάμεσα στην Αναγέννηση και τον Διγενή Ορόκλινης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σεμίν. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γιοακίμ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Ο Διγενής πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Χειμώνα και ο Βέσλεμ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Η ομάδα της Ορόκλινης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες λόγω αποβολής των Χούτρη και Κουμάση.

Η αυλαία άνοιξε χθες με το ισόπαλο 0-0 στην Αθηαίνου μεταξύ του Οθέλλου και του Εθνικού Άχνας.