Ερμής – Αλκή 1-2: Πολύ σκληρή για να πεθάνει (vid)

Μεγάλη νίκη για την Αλκή

Δύσκολη νίκη αλλά υπερπολύτιμη για την Αλκή απέναντι στον καταδικασμένο Ερμή με 1-2. Αν και ο Ερμής δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Σακκά που κατάφερε να πάρει την νίκη λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Αλκής ο Τραϊτσέφσκι που πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με γυριστή κεφαλιά. Μεγάλη προσπάθεια από τον Ερμή που δικαιούταν κάτι περισσότερο.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά καλό. Λιγοστές οι καλές φάσεις αλλά ο ρυθμός ήταν καλός και οι δυο ομάδες είχαν αρκετή διάθεση να επιτεθούν. Ο Εμρής βρήκε δυο πολύ καλά σουτ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αρχικά με τον Κατσιατή και στην συνέχεια με τον Πούνα. Το σουτ του Κατσιατή απέκρουσε ο Πάρντο με το σουτ του νεαρού να περνά έξω. Η Αλκή απάντησε με ένα δυνατό σουτ από τον Σπόλιαριτς με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Φιρινίδη. Στο 10ο λεπτό ο Κατσιατής είχε την δυνατότητα και τον χώρο να κάνει το σουτ με την κόντρα που έβαλε ο Φλόρες να ήταν καταλυτική αφού η μπάλα είχε φόρα προς την εστία. Στο 20ο λεπτό ο Φυλακτού εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να περνά στην αγγαλιά του Πάρντο. Στο 28ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία που βρέθηκε για τις δυο ομάδες. Η Αλκή κέρδισε το κόρνερ με τον Σπόλιαριτς να περνά με πάσα στον Τριμπό. Εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα ο Σπόλιαριτς με την μπάλα να φτάνει στον Τριμπό μέσα στην περιοχή. Ο Γάλλος έκανε το σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι Στην συνέχεια να χτυπά στο σώμα του Φρινίδη και να απομακρύνεται στα πόδια του Κωνσταντίνου με τον νεαρό να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τον κήπερ του Ερμή να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 33ο λεπτό ο Ντεβέσα δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο. Η φάση που θα συζητηθεί περισσότερο έγινε στο 37ο λεπτό. Ο Κάρλος με την μπάλα στα πόδια και τον Μπανούση να τον ανακόπτει με δυνατό φάουλ. Ο διαιτητής αναμέτρησης ήταν πίσω από την φάση και χρέωσε την παράβαση στον Πούνα, με τον νεαρό να βλέπει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποχωρεί για τα αποδυτήρια. Στο 39ο λεπτό ο Φλόρες έκανε την κεφαλιά από το κόρνερ του Σπόλιαριτς με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν προφανές πως η Αλκή θα ήταν πιο επιθετική απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι και έγινε και στην πρώτη δάση που βρήκε κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 53ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Ερμή αντάλλαξαν με ηρεμία την μπάλα οι ποδοσφαιριστές της Αλκής. Ο Στάροκιν έδωσε την πάσα μέσα στην περιοχή με τον Κωνσταντίνου να κάνει με την μια το πλασέ για το 0-1. Ο Ερμής κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στην πρώτη καλή στιγμή που βρήκε στην αναμέτρηση. Στο 63ο λεπτό, το λάθος του Πάρντο που δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα. Στην συνέχεια έγιναν δυο σουτ με τον Πάρντο να αποκρούει την μπάλα και εν τέλει ο Φυλακτού να καταφέρνει με πλασέ να νικήσει τον κήπερ της Αλκής. Εκεί που όλα έδειχναν πως η Αλκή δεν μπορούσε να αντιδράσει ήρθε ο Τραϊτσέφσκι και με όμορφη γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-2 για την ομάδα του μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν από πλευράς Ερμή οι Κατσιατής και Φιρινίδης. Ειδικά ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας έκανε πολύ καλές επεμβάσεις κατά την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη για την ομάδα της Αλκής ξεχώρισε ο Τραϊτσέφσκι που πέτυχε το νικητήριο τέρμα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Στην σκιά του καλού του εαυτού ήταν στον σημερινό αγώνα ο Σπόλιαριτς που δεν έδωσε τις βοήθειες που δίνει κάθε αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Χωρίς άγχος αυτή την φορά αφού η ομάδα του δεν θα βρίσκεται στην πρώτη κατηγορία την επόμενη χρονιά. Έδωσε χρόνο σε νεαρούς ποδοσφαιριστές και είχε μια πολύ καλή εμφάνιση.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Το άγχος ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στην ομάδα της Αλκής. Ο Κώστας Σακκάς δεν κατάφερε να ελέγξει το άγχος στην ομάδα του. Κατάφερε στην εκπνοή να πάρει μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη.