Αλκή – Δόξα 2-1: Είναι «αθάνατη» και το δείχνει (vid)

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αλκή

Δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη νίκη για την ομάδα της Αλκής που ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ένα πολύ καλό παιχνίδι από την ομάδα του Σακκά που δίκαια πήρε τη νίκη απέναντι σε μια Δόξα που δεν παρουσιάστηκε στο γήπεδο παρά μόνο ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος. Σκόρερ για την ομάδα του Σακκά οι Σπόλιαριτς και Ακόστα ενώ για την Δόξα μείωσε ο Σαντίκ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Α’ ημίχρονο

Ένα πολύ ωραίο πρώτο ημίχρονο μας χάρισαν οι δυο ομάδες. Η «αθάνατη» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά ήταν και η ομάδα που είχε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων. Στην πρώτη μεγάλη φάση που βρήκε στην αναμέτρηση η Αλκή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σταύρου εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Σπόλιαριτς με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Αλκή ήταν και η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στο 15ο έχασε ακόμη μια μεγάλη φάση. Ο Μπελαμεϊρί έκανε την κεφαλιά με τον Γκρέμπσλ να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα. Ο Κάρλος έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο ωστόσο αστόχησε από κοντά. Η Δόξα που ανέβηκε τα τελευταία 8 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έχασε αρκετές ευκαρίες πριν καταφέρει ο Σαντίκ να την στείλει στα δίκτυα. Αρχικά μια τεράστια χαμένη τριπλή ευκαιρία για την Δόξα. Κάρλος και Σαντίκ δεν κατάφεραν να νικήσουν τους Πάρντο και το δοκάρι. Ο Κάρλος έκανε το δυνατό σουτ με τον Πάρντο να του λέει όχι και στην συνέχεια ο Σαντίκ με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης ο Κάρλος και πάλι έστειλε την μπάλα πάνω στον Πάρντο που απέκρουσε και σταμάτησε την φάση. Η Δόξα που επέμενε και βρήκε και δεύτερο δοκάρι στην κεφαλιά του Άδωνη. Τρίτη και φαρμακερή από την Δόξα με τον Κάρλος να εκμεταλλεύεται το λάθος του Πάρντο και να δίνει στο Σαντίκ. Ο πρώτος σκόρερ της Δόξας και του πρωταθλήματος έκανε το 1-1 προ κενής εστίας και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια στην ισοπαλία. Ένα ημίχρονο που η Αλκή μπήκε δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με την Δόξα να ανεβάζει στροφές το τελευταίο δεκάλεπτο και να φέρνει το ματς στα ίσα.

Β’ ημίχρονο

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για την Αλκή στην επανάληψη. Ο Κάρλος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή της Δόξας στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Γκρεμπσλ. Η Αλκή που μπήκε καλύτερα από την Δόξα. Με περισσότερη διάθεση να επιτεθεί έχασε μερικές αξιόλογες ευκαιρίες με τους Κάρλος και Σπόλιαριτς αντίστοιχα. Στο 56ο λεπτό ο Μπελαμεϊρί έκανε την έξυπνη συρτή πάσα με τον Γκρεμπσλ να φτάνει τον Σπόλιαριτς πριν τσιμπήσει την μπάλα για να την στείλει την στα δίκτυα. Η ώρα της λύτρωσης στην συνεχή προσπάθεια της Αλκής ήρθε στο 67ο λεπτό. Ο Μπελαμεϊρί έκανε την σέντρα στην περιοχή με τον Ακόστα να κάνει το κοντρόλ και με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της Δόξας κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του. Παρά του ότι η Δόξα ήταν η ομάδα που έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης η Αλκή ήταν η ομάδα κρατούσε την μπάλα. Ο Μάριος Ηλία που πέρασε σαν αλλαγή έφτασε σε δυο περιπτώσεις κοντά σε ένα τρίτο τέρμα για να σκοτώσει το παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 83ο λεπτό ο νεαρός Κύπριος επιθετικός μετά από πάσα του Μπελαμεϊρί έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Γκρεμπσλ. Στην συνέχεια στο 87ο λεπτό και πάλι ο Ηλία έπιασε το σουτ μακριά από την εστία του Γκρεμπσλ αλλά ο Αυστριακός κήπερ μάζεψε σταθερά την μπάλα. Η Δόξα σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο και δίκαια έχασε από την Αλκή.

Σημαντικό τρίποντο και δεύτερο στην σειρά για την Αλκή που δίνει αυτοπεποίθηση και βαθμολογική άνοδο για την Αλκή. Από την άλλη η Δόξα δεν έπεισε με την παρουσία της και αν δεν αλλάξει την παρουσία της θα μπει σε μπελάδες.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Αλκή: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε για ακόμη μια φορά ο Σπόλιαριτς. Ο νεαρός άσσος της Αλκής είχε πολύ καλές κινήσεις στο χώρο δίνοντας μεγάλες βοήθειες στην επίθεση πίσω από τον Κάρλος

Δόξα: Στις λιγοστές φορές που ήρθε η μπάλα στα πόδια του ο Σαντίκ κατάφερε να σκοράρει.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Αλκή: -

Δόξα: Πολύ άσχημο παιχνίδι σχεδόν από όλη την ομάδα της Δόξας. Κακή λειτουργεία ειδικά στο χώρο του κέντρου που δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να οργανώσουν παιχνίδι. Ο Κάρλος ήταν σε κακή μέρα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πολύ σωστή επιθετική ανάπτυξη αφήνοντας τον Σπόλιαριτς πίσω από τον Κάρλος. Επίσης έδωσε και την ελευθερία των κινήσεων στον νεαρό που βοήθησε σε πολύ μεγάλο βαθμό την ομάδα του. Μπήκε πολύ δυνατά και έβαλε δύσκολα στην Δόξα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Με τριάδα στην άμυνα θέλησε να αγωνιστεί ο Κύπριος τεχνικός λόγω των τελευταίων προβληματικών εμφανίσεων και τον Χατζηβασίλη πίσω από τον Σαντίκ.