Αλκή - Ερμής 2-1: Ανατροπή παραμονής για την «Αθάνατη»! (vid)

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Κώστα Σακκά

Πολύ σημαντική νίκη για την Αλκή καθώς επικράτησε του Ερμή με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ. Το σκορ άνοιξε ο Ερμής στο 37' με τον Κουατσίκα, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο τα γκολ των Ιβάν Κάρλος και Μπελαμεϊρί έδωσαν το τρίποντο στην «Αθάνατη». Πλέον με την νίκη αυτή η Αλκή πάει στην 2η θέση του 2ου γκρουπ με 23 βαθμούς, ενώ ο Ερμής παραμένει τελευταίος με 13.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να γίνουν απειλητικές. Στο 5ο λεπτό ο Ερμής απείλησε με τον Μαλόν, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι και χάθηκε μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Στο 19’ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, η οποία ήταν για τον Ερμή και μάλιστα διπλή. Αρχικά, ο Μπουλά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Πάρντο έκανε την απόκρουση και στην συνέχεια της φάσης ο Μαρτίνιουκ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 24’ η Αλκή είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, μετά το λάθος στην άμυνα του Ερμή, το σουτ του Ακόστα όμως δεν ήταν καλό και πέρασε εκτός. Στο 37ο λεπτό ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Κουατσίκα, ο οποίος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Πάρντο και έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Ερμή μπροστά στο σκορ.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με γκολ καθώς ο Ιβάν Κάρλος πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές του Ερμή και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-1, στο 48ο λεπτό. Στο 53’ ο Σπόλιαριτς έκανε το γύρισμα, όμως βγήκε και μάζεψε ο Αραμπατζής. Στο 54’ ο Ιβάν Κάρλος έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Σπόλιαριτς, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Κουατσίκα έκοψε αποτελεσματικά. Στο 58’ ο Ιβάν Κάρλος έδωσε στον Σταύρου, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν απογοητευτικό. Στο 63’, μετά από νέα λάθη στην άμυνα του Ερμή, ο Σπόλιαριτς έβγαλε την σκαφτή μπαλιά αλλά έκοψε ο Ταραλίδη πάνω στην γραμμή. Στο 68’ η Αλκή έκανε το 2-1 με τον Μπελαμεϊρί ο οποίος πήρε την πάσα από τον Σταύρου, έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή ο οποίος φέρει ευθύνη. Στο 82’ ο Ερμής απείλησε μετά από αρκετή ώρα, με τον Ψάλτη ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ήταν άστοχο και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους με την Αλκή να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Διακριθέντες:

Αλκή: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ιβάν Κάρλος, ο οποίος πάλεψε σε πολλές φάσεις, δημιούργησε ευκαιρίες και σκόραρε το ένα από τα δύο γκολ της ομάδας του. Πολύ καλός και ο Σπόλιαριτς, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, όπως και ο Μπελαμεϊρί που σκόραρε το νικητήριο γκολ.

Ερμής: Ο Ταραλίδης ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που διόρθωσε τα λάθη των συμπαικτών του στην άμυνα.

Απογοήτευσαν:

Αλκή: Αν και δεν υστέρησε κάποιος συνολικά στο παιχνίδι, εντούτοις ο Πάρντο φέρει μερίδιο ευθύνης στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Ερμής: Πρόβλημα στον επιθετικό τομέα είχε η ομάδα του Ερμή, καθώς στο 2ο ημίχρονο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία του Πάρντο. Επίσης έγιναν πολλά αμυντικά λάθη, ενώ ο Αραμπατζής φέρει ευθύνη στο 2ο γκολ της Αλκής.

Κοουτσάρισμα:

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πολύ σημαντική νίκη-ανάσα για την ομάδα του στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Ερμής (Χρύσης Μιχαήλ): Παρόλο που η ομάδα του προηγήθηκε στο σκορ, εντούτοις δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και βυθίζεται στην τελευταία θέση.

Διαιτησία (Λεόντιος Τράττου): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Κύπριος διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αλκή: Πάρντο, Σταύρου (Τριμπό 79'), Ιβάν Κάρλος (Ηλία  87'), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

Ερμής: Αραμπατζής, Πουτζιουρής (Ντε Μέλο 75'), Ταραλίδης, Κατσιατή, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Μακρίεφ 66'), Μαλόν, Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Μπουλά (Μπανούσης 83')

Σκόρερς: Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρί / Κουατσίκα

Κίτρινες Κάρτες:  Φλόρες, Κυπριανού, Ιβάν Κάρλος, Τραϊτσέφσκι / Μαρτίνιουκ, Μαλόν, Μπουλά