Κ17 ΑΕΛ - Πάφος 2-1: Η ανατροπή ήρθε στο τέλος

Σε ένα κρίσιμο παιχνίδι βαθμολογικά η ΑΕΛ κέρδισε στο φινάλε

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε την Πάφος στο ΣΕΚ Αγίου Αθανασίου στη Λεμεσό για την 37η αγωνιστική του Προαιρετικού Παγκύπριου Πρωταθλήματος Παίδων όπου οι δύο ομάδες ενώ όλα έδειχναν ότι θα έμεναν στο ισόπαλο 1-1, τελικά η ΑΕΛ κέρδισε στο φινάλε. Ένα παιχνίδι το οποίο ξεκίνησε χαλαρά και κατέληξε σε νεύρα, καυγάδες και ένταση.

Μετά από αυτόν τον αγώνα και λαμβάνοντας υπόψην την νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Ολυμπιακού με 4-2, η ΑΕΛ παραμένει στην 1η θέση με 94 βαθμούς και ο ΑΠΟΕΛ σταθερά στη δεύτερη θέση με 93.

Το ματς:

Χαλαρά και σε ρυθμούς προπόνησης ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο ειδικά από την πλευρά της ΑΕΛ και έτσι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.  Αν και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει και να κάνει πιο εύκολο το έργο της στο δεύτερο ημίχρονο.  Η Πάφος από την άλλη έδειχνε να είναι πιο συγκεντρωμένη, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό όπως φάνηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί άρχισαν να ανεβαίνουν. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την ΑΕΛ και μάλιστα από λάθη, καθώς ενώ είχ και στημένες φάσεις δεν κατάφερε να βρεί τα δίχτυα.  Η ένταση άρχισε να ανεβαίνει και το παιχνίδι αποκτούσε ενδιαφέρον.

Λίγο μετά η Πάφος με πολλή προσπάθεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 0-1, με την ΑΕΛ πλέον να έχει να αρχίσει να φαίνεται απογοητευμένη.   Μέσα σε μερικά λεπτά η ΑΕΛ επιχείρησε να σκοράρει και τα κατάφερε, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε απο τον διαιτητή λόγω οφσάιντ.  Λίγα λεπτά αργότερα και μετά από μια μικρή διακοπή, ένα λάθος του παίκτη στην εκτέλεση ήρθε για να ταράξει τα νερά. Ο διαιτητής σφύριξε για να παίξει, ο παίκτης δεν έπαιξε σωστά  και η ΑΕΛ κατάφερε να κλέψει και ο Αντώνης Συμεού σημείωσε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις και ενώ η Πάφος κρατούσε το βαθμό, η ΑΕΛ σκόραρε και πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Ο τίτλος θα ξεκαθαρίσει στο φινάλε της τελευταίας αγωνιστικής.

Διαιτητής: Μάριος Σπύρου

Α' Βοηθός Διαιτητή:  Μάριος Στυλιανού

Β' Βοηθός Διαιτητή: Μάριος Νικολάου Α.

Το 24sports.com.cy βρέθηκε στο γήπεδο και μπορείτε να δείτε όλο του πλούσιο φωτορεπορτάζ του αγώνα πιο πάνω στο photo gallery.