Σενάριο… μπαράζ για την έκτη θέση(!)

Ένα και μοναδικό σενάριο...

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Η μάχη για την εξάδα καλά κρατεί μιας και απομένει ένας αγώνας για το τέλος της κανονικής περιόδου και όλα τα σενάρια είναι ανοικτά. Διπλές και τριπλές ισοβαθμίες υπάρχουν στο μενού (ΔΕΣ ΕΔΩ), ενώ υπάρχει ένα σενάριο που θέλει μπαράζ. Και ποιο είναι αυτό; Σε περίπτωση που η ΑΕΛ γνωρίσει την ήττα απ’ τον Εθνικό Άχνας με 2-0 και η Πάφος φέρει ισοπαλία με 1-1 με τη Δόξα (νοείτε πως η Σαλαμίνα δεν κερδίζει), τότε θα έχουμε απόλυτη ισορροπία*.

Ναι η ΑΕΛ και η Πάφος θα μετρούν από 7 νίκες, 7 ισοπαλίες και 8 ήττες, θα έχουν στους μεταξύ τους αγώνες από μια νίκη με 2-0, θα έχουν 23 τέρματα υπέρ και 27 κατά. Σε μια τέτοια περίπτωση σύμφωνα και με την προκήρυξη του πρωταθλήματος πάμε για μπαράζ.

Ας τα πάρουμε όμως με μια σειρά. Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας με σειρά προτεραιότητας είναι:

1)      Οι βαθμοί που έχουν κερδηθεί στα παιγνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος

2)      Η διαφορά τερμάτων υπέρ και κατά στα παιγνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος

3)      Τα περισσότερα τέρματα υπέρ στα εκτός έδρας παιγνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος

4)      Η συνολική διαφορά τερμάτων σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος

5)      Τα περισσότερα τέρματα υπέρ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος

Ως εκ τούτου κανένα απ’ τα πιο πάνω πέντε κριτήρια δεν μας καλύπτει. Αυτό σημαίνει πως πάμε στη λύση μπαράζ όπως αναφέρει η προκήρυξη σε ουδέτερο γήπεδο κανονικά με παράταση και πέναλτι…

«Για την κατάταξη των ομάδων στο τέλος της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος και για την κατάταξη των ομάδων στην λήξη του Πρωταθλήματος σε κάθε όμιλο ξεχωριστά και αν με τα πιο πάνω κριτήρια δεν είναι δυνατόν να καθοριστεί η ακριβής σειρά των ομάδων στον πίνακα κατάταξης τότε διεξάγεται ένας αγώνας μπαράζ μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν. Οι αγώνες μπαράζ θα διεξάγονται σε ουδέτερο στάδιο και σε ημερομηνία που θα υποδεικνύεται από την Εκτελεστική Επιτροπή. Αν αγώνας μπαράζ λήξει στα 90 λεπτά χωρίς νικητή και αν το αποτέλεσμα εξακολουθεί να είναι ισόπαλο στην παράταση, τότε εκτελούνται επανορθωτικά λακτίσματα (πέναλτι) όπως οι οδηγίες της ΦΙΦΑ και IFAB. Νοείται ότι η Εκτελεστική Επιτροπή σε συνεννόηση με τα επηρεαζόμενα σωματεία μπορεί να προβεί σε άλλες διευθετήσεις».

Για να δούμε αν τελικά θα δούμε και αυτό στο πιο περίεργο και συνάμα εντυπωσιακό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών…

*Στο σενάριο μπορούμε να βάλουμε την οποιαδήποτε ήττα της ΑΕΛ με δυο τέρματα και την ίδια ώρα οποιαδήποτε ισοπαλία της Πάφου αρκεί να σκοράρει ένα τέρμα περισσότερο απ' την ΑΕΛ (πχ. ΑΕΛ – Εθνικός 1-3 και Δόξα – Πάφος 2-2 ή ΑΕΛ – Εθνικός 2-4 και Δόξα – Πάφος 3-3)

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση