«Χ» με Γκόμεθ... at the buzzer!

Η Πάφος έφτασε μια ανάσα από ένα ακόμα σπουδαίο τρίποντο, όμως αρχηγός της Ομόνοιας ισοφάρισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Δευτερόλεπτα πριν η Πάφος πανηγυρίσει μία ακόμα σπουδαία νίκη σε βάρος μεγάλου αντιπάλου… εμφανίστηκε ο Ζόρντι Γκόμεθ! Ο αρχηγός της Ομόνοιας με εξ επαφής κεφαλιά κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα, νίκησε τον μέχρι εκείνο το σημείο ανίκητο Ρούντκο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης», με το οποίο έκλεισε την ψαλίδα από την αντίπαλό της στον ένα βαθμό (22 έναντι 21) μετά το πέρας της 15ης αγωνιστικής.

Ο Ισπανός βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή για να κάνει γκολ τη σέντρα του Κίκο και να σώσει στο φινάλε τον βαθμό για το «τριφύλλι», που μέχρι εκείνο το σημείο έβλεπε όλα τα σουτ που πήγαιναν προς την αντίπαλη εστία να σταματούν στον Ρούντκο.

Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς, από την άλλη, πήρε μεν ένα βαθμό όμως στο τέλος της ημέρας έμεινε με το παράπονο από το χρονικό σημείο που ισοφαρίστηκε και την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε να διατηρήσει τα κεκτημένα που διαμορφώθηκαν από το γκολ του Βαλακάρι στο 19’, ένεκα του γεγονότος ότι από το 37’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κβίντα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Α’ Ημίχρονο

Δύο μεγάλες φάσεις και ένα γκολ επεφύλασσε το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, που ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ομόνοια (με κεφαλιά του Κακουλλή που κατέληξε μόλις άουτ) πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο της λεπτό και βρήκε τους «πράσινους» να απειλούν ξανά, δις μάλιστα, στο 16’ με τα διαδοχικά σουτ των Παπουλή και Ατιέμγουεν που σταμάτησαν σε Ρούντκο και Αουρέλιο αντιστοίχως. Το γκολ, ωστόσο, ήρθε στην απέναντι εστία τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Βαλακάρι έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε ιδανικά τον Φαμπιάνο ανοίγοντας το σκορ για την Πάφο (για την οποία είχε απειλήσει για πρώτη φορά στο 4’ ο Φουρ με εκτός περιοχής σουτ που εξουδετερώθηκε από τον Φαμπιάνο).

Παρά το γκολ, πάντως, το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε σε αργό τέμπο και χωρίς να καταγραφεί κάποια μεγάλη ευκαιρία που θα επέτρεπε σε κάποια από τις δύο ομάδες να αλλάξει το σκορ που διαμόρφωσε ο Φινλανδός.

Αυτό που άλλαξε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο διαιτητής Νικολάου έκρινε ότι ο Κακουλλής είχε ενώπιόν του ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ όταν ανατράπηκε από τον Κβίντα στο 37’ και έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τσέχο στόπερ, με αποτέλεσμα η Πάφος να υποχρεωθεί να συνεχίσει για το υπόλοιπο του αγώνα με παίκτη λιγότερο.

Β’ Ημίχρονο

Με το σκορ σε βάρος της και το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της, ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι η Ομόνοια θα έμπαινε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να κρατήσει μπάλα, να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και να επιτεθεί. Μετά τα διαδοχικά κόρνερ που κέρδισαν και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά και τις προϋποθέσεις που είχαν ως αποτέλεσμά τους, το «τριφύλλι» άρχισε να ανεβάζει στροφές και, μετά την πρώτη του απειλητική προσπάθεια με τον Ντίσκερουντ στο 56’, βρήκε συνεχόμενες ευκαιρίες σε μικρό χρονικό διάστημα (από το 65’ έως και το 70’) με Κακουλλή δις, Ατιέμγουεν, Κίκο και Παπουλή, τα σουτ των οποίων σταμάτησαν στον Ρούντκο.

Παρά το γεγονός ότι στο υπόλοιπο του αγώνα η Ομόνοια δεν κατάφερε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο δημιουργώντας ευκαιρίες με την ίδια συχνότητα, συνέχισε να κρατά την μπάλα πολύ περισσότερο από την αντίπαλό της και να πιέζει στο επιθετικό τρίτο. Η πίεση αυτή έφερε καρπούς στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο Κίκο σέντραρε από δεξιά και ο αμαρκάριστος Γκόμεθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας στο 94’ το τελικό 1-1.