Πάφος-Νέα Σαλαμίνα 1-3: Μέσω Πάφου...εξάδα! (vid)

Μεγάλη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στην Πάφο

Μεγάλη νίκη πέτυχε στην Πάφο η Νέα Σαλαμίνα επί της τοπικής ομάδας με 1-3 και παραμένει σταθερά στην πρώτη εξάδα, φθάνοντας τους 26 βαθμούς. Από την άλλη, η Πάφος δέχθηκε μια οδυνηρή ήττα, μένοντας στους 14 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε αναγνωριστικούς ρυθμούς άρχισε ο αγώνας στην Πάφο. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα και στο 8’ ο Σιρόκ με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο , με την Νέα Σαλαμίνα να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 28’, όταν ο Μιντίκκης σούταρε από πολύ μακριά και πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα για το 0-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Πάφος ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 52’, όταν η εκτέλεση φάουλ του Ανγκούλο έφυγε λίγο άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε δύο καλές ευκαιρίες μέσα σ’ ένα λεπτο με δύο ισάριθμες ευκαιρίες του Ρομάν Γκολομπάρτ. Στο 65’, ο Ελουντού έκανε την σέντρα, ο Σικόρσκι πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Κορέια, ο Γκολομπάρτ και πάλι έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι στο 78’ σε πτώση του Κίνγκσλεϊ στην περιοχή και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 0-2. Ο Λουλίνια με φανταστικό σουτ στο 85' έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η Πάφος μείωσε το σκορ στο 87’ με πλασέ του Ανγκούλο, αλλά η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε και τρίτο γκολ στο 90+1’ με σουτ του Νουρ από πολύ μακριά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Πάφο, ξεχώρισε ο Ανγκούλο. Από την Νέα Σαλαμίνα, ξεχώρισαν οι Γκολομπάρτ και Νουρ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Πάφο, υπήρξαν πολλοί που απογοήτευσαν. Από την Νέα Σαλαμίνα, δεν υστέρησε κανείς.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτησία με λάθη από τον Νεοφύτου. Δεν έδωσε ξεκάθαρο πέναλτι στην Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο σε κράτημα του Κίνγκσλεϊ από τον Ζίβουλιτς, ενώ έδωσε ένα άλλο στους φιλοξενούμενους, το οποίο δεν ξεκαθαρίζεται από την επαναληπτική προβολή της φάσης αν ήταν παράβαση. Σωστές οι κάρτες που έδειξε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Ζέλικο Κόπιτς παρέταξε μια ομάδα με πάρα πολλές απουσίες και με τον Λετονό Ράκελς για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα και στην κορυφή της επίθεσης. Οι αλλαγές του ήταν επιθετικής φύσεως, αλλά η ομάδα του δεν πήρε τίποτα από τον αγώνα.

Από την άλλη, ο Σάββας Πουρσαϊτίδης παρέταξε ενδεκάδα με βασικούς τους Σικόρσκι και Ρέινολτς στις θέσεις των Τιάγκο και Μαργκάσα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα. Επέστρεψε και στο αρχικό σχήμα μετά την τιμωρία του και ο Γκολομπάρτ στο κέντρο της άμυνας. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων και τακτικής.

Οι συνθέσεις:

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ (72' Ζαντής), Σιρόκ, Φιλιώτης, Κουλς (52' Λουλίνια), Φολμπρεχτ, Μπάνγκααρντ, Ζίβουλιτς (61' Πάβελ), Ανγκούλο, Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα:  Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ (87' Άγκους), Χριστοφόρου, Μιντίκκης, Κορέια, Ρέινολντς (78' Λεμέσιος), Νουρ, Ελουντού (76' Τζαϊλσον), Σικόρσκι, Κίνγκσλεϊ

Σκόρερς: 87' Ανγκούλο/ 28' Μιντίκκης, 79' Κίνγκσλέϊ (πέν.), 91' Νουρ

Κίτρινες:  Φόλμπρεχτ, Σιρόκ, Φιλιώτης, Ανγκούλο/ Γκολομπάρτ