Πάφος με το (Νάμ)ιν, καλπάζει για πρωτάθλημα! (vid)

Κέρδισε για πρώτη φορά την Ανόρθωση και συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία της

Έκτη συνεχόμενη νίκη για την Πάφο που επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ο Μουσταφά Ναμ (45+1’). Οι «γαλάζιοι» ανέβηκαν στους 29 βαθμούς και περιμένουν απώλειες από τις ομάδες που ακολουθούν ούτως ώστε να αυξηθεί η διαφορά. Η Ανόρθωση ηττήθηκε για πέμπτη φορά στον φετινό μαραθώνιο και έμεινε στους 14 βαθμούς.

Α’ Ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε πιο ορεξάτα και είχε τον έλεγχο της μπάλας. Η Ανόρθωση δυσκολευόταν να παίξει ορθόδοξα καθώς οι γηπεδούχοι ασκούσαν ασφυκτικό πρέσινγκ.

Το σκηνικό άλλαξε περίπου λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μπεργκ συνέχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Λόρια. Στον αντίποδα, η «Κυρία» γινόταν πολύ πιο επικίνδυνη κυρίως στην κόντρα.

Στο 24’ η Ανόρθωση έχασε τεράστια, διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Νινγκά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ουαρίς το σουτ του οποίου έκοψε πάνω στη γραμμή με υπερπροσπάθεια ο Κβίντα. Αμέσως μετά ο Άντος είπε «όχι» στον Σάμπο ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την μπάλα αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της «Κυρίας».

Η ομάδα του Μουνιόθ απείλησε στο 33’ με μακρινό σουτ του Ουαρίς αλλά ο Άντος μάζεψε σταθερά.

Στη συνέχεια η Πάφος ανέβασε σστροφές και είχε δύο δοκάρια. Στο 38’ ο Μπεσάρτ με δυνατό σουτ είδε την μπάλα να σταματά στην αριστερή κάθετη δοκό του Λόρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπάιριτς έκανε την προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ και αυτή τη φορά το οριζόντιο δοκάρι στάθηκε σύμμαχος του Γεωργιανού κίπερ.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 45+1’ από τον Ναμ. Ο Ικόκο έκανε το σουτ, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς και ο μέσος της Πάφου σκόραρε σε κενό τέρμα.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ μπήκε πιο δυνατά από την Ανόρθωση στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και έψαχναν ένα δεύτερο γκολ για να απλοποιήσουν τα δεδομένα και να διπλασιάσουν προβάδισμα τους.

Στο 59’ ο Τάνκοβιτς επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Λόρια έδιωξε με γροθιές. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο κίπερ της «Κυρίας» απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Μπεσάρτ ο οποίος βρέθηκε μπροστά του μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Μουνιόθ ήταν λες και δεν μπήκε στο δεύτερο μέρος. Ο Ισπανός τεχνικός προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Χρυσοστόμου, Φερέιρα και Λάζαρο ωστόσο επιθετικά η «Κυρία» παρέμεινε ακίνδυνη.

Στο 71’ ο Ντράγκομιρ έκανε την μπαλιά και ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε με την Πάφο να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα της και παράλληλα να είναι πιο επικίνδυνη από την αντίπαλο της.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Η Πάφος έφτασε στην 6η συνεχόμενη της νίκη και ανέβηκε στους 29 βαθμούς. Στον αντίποδα, η «Κυρία» δέχθηκε την 5η της ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε στους 14 βαθμούς.

Πάφος FC (Μπεργκ): Aντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Χότσκο, Μπεσάρτ (78' Αλ Γκαντιουί), Ναμ (70' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Σεμέδο, Τάνκοβιτς

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Ουαρίς (59' Χρυσοστόμου), Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά (59' Φερέιρα), Χάρογιαν (84' Παρούτης), Πάντσεον (68' Λάζαρος), Κορρέα, Ιωάννου (84' Χριστοφή)

Σκόρερ: 45+1' Ναμ / -

Κίτρινες κάρτες: 52' Χότσκο / 22' Χάρογιαν

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

VAR: Δημήτρης Σολωμού